Efter en lång väntan på travsäsongen återvänder hästsporten till Lindesberg. På fredag är det äntligen dags för årspremiären vid Fornabodas Travbana. Klockan 15.00 drar tävlingarna igång, med fri entré som en vårgåva.
Vinterhalvåret har passerat och det är dags för travsäsongen att dra igång igen. Med start på fredagen kör Lindes Travklubb igång med tävlandet, när årets första V5-lopp går av stapeln på Fornabodas Travbana.
– Ja, det är ju så. Man tycker ju på höstkanten när man bommar igen att det är långt till nästa tävling, men jäklar fort det går, utbrister klubbens ordförande Rolf Nydén som är laddad för årspremiären.
– Det har varit mycket förberedelser på anläggningen. Våran banskötare har haft mycket att stå i och med att rigga i ordning banan och stallområdet. Så allting ska vara tipp-topp inför premiären.
Att få allting klart inför premiären ställer sina krav på organisationen. Ett stort förarbete har utförts, men ett minst lika stort krävs under tävlingsdagen. Allt som allt beräknar Nydén att ett 40-tal funktionärer är igång, där dessutom veterinärer och sådant tillkommer.
Om vi tar en blick över startlistorna då. Hur många starter blir det allt som allt?
– Det blir elva lopp. Vi har första start 15.00 så det är ett så kallat eftermiddagslopp, V5 kallas det för. Fram emot halv sex går nog den sista starten, säger Rolf Nydén.
– Det är ju alldeles säkert något namn som är igenkänt. Men det är väl normalstandard på tävlingen för stadion, det är inget extra. Det kommer ju längre fram med lite större tävlingar.
Rolf Nydén hoppas på en publiksiffra som uppnår 500 under premiären och man erbjuder fri entré. Att ha en så pass tidig start som 15.00 är givetvis något som påverkar publiksiffran, då det infaller mitt under arbetsdagen. Det positiva med en fredagstävling ser Nydén i att många fått chansen att sluta sitt jobb tidigt.
Väderprognoserna lovar inte alltför mycket i solväg, snarare är det regn och rusk som utlovas. Men att vädret ska störa tävlingarna och vara ett hinder finns det ingen risk för.
– Det spelar ingen roll. Det blir bara det att det blir mer tungsprunget för hästarna, men banan är i ett så pass gott skick att den ska klara det. Förr i tiden kunde banorna blir otroligt tungsprungna men idag är det bättre material.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.