Stefan Karlsson, arbetshandledare och Ethel Andersson, enhetschef på Daglig verksamhet. Foto: Jennie Einarsson
Då skar man upp tårtan med en skridsko. Foto: Camilla Lagerman
För fem år sedan såg det ut så här vid invigningen. Foto: Camilla Lagerman
Fritidsbanken i Lindesberg firade femårsjubileum
Stefan Karlsson, arbetshandledare och Ethel Andersson, enhetschef på Daglig verksamhet. Foto: Jennie Einarsson
Då skar man upp tårtan med en skridsko. Foto: Camilla Lagerman
För fem år sedan såg det ut så här vid invigningen. Foto: Camilla Lagerman
Fritidsbanken i Lindesberg firade femårsjubileum
Det har hunnit gå fem år sedan Fritidsbanken i Lindesberg öppnade på Norrtullsgatan 9 för allra första gången. Under åren har mängder med sport- och fritidsutrustning lånats ut. Enbart under förra året lånades hela 2140 prylar av olika slag ut till allmänheten. Detta firades på festligt vis med öppet hus och fika under onsdagen.
193 par längdskidor, 150 par skridskor och 82 par slalompjäxor – detta är bara en liten del av all sportutrustning som finns att låna gratis hos Fritidsbanken i Lindesberg. Stefan Karlsson har arbetat som arbetshandledare på Fritidsbanken sedan start och har bra koll på vilka artiklar som är mest populära.
– Det är väldigt många som kommer hit och lånar saker av oss speciellt under vintersäsongen. Främst är det skridskor och skidor som går åt, barn växer ur saker snabbt och man kanske inte åker skidor mer än en gång om året, då är det toppen att man kan låna det av oss gratis, berättar han.
På Fritidsbanken jobbar två arbetshandledare och ett helt gäng med personer som har sin dagliga sysselsättning här. Framför väggen av skidor står Hannes Junerback, Robert Karlsson, arbetsledare, Stefan Karlsson, arbetsledare och Jan-Erik Tynelius. Foto: Jennie Einarsson.
Fram till påsklovet så pågår vintersäsongen hos Fritidsbanken. Just nu är lokalen fylld till bredden med bland annat hockeyutrustning, snowboards, långfärdsskridskor, pulkor, kälkar, längdskidor, slalomskidor och pjäxor i alla storlekar, så väl för barn som vuxna – och allt är skänkt av privatpersoner.
– Det är allmänheten som skänker fritidsprodukter till oss, det finns möjlighet att lämna in saker vid Lindesberg Arena och vid återvinningscentralen i Södra Måle, och även här på plats, förklarar Ethel Andersson, enhetschef för Daglig verksamhet.
På Fritidsbanken ser man även till att prylarna man lånar ut är i gott skick, under vintersäsongen innebär det bland annat att skidorna är vallade och skridskorna är slipade.
– Micke Nielsen från Team Sportia här i Lindesberg har varit till stor hjälp, han har visat oss hur hur man gör med underhåll. Tillsammans med andra fritidsbanker så fick vi en kvällskurs i vallning och slipning, vi har även fått lite andra saker så som skosnören av honom, där har vi ett riktigt bra samarbete, berättar Ethel.
– Ja, vi konkurrerar inte på något sätt, snarare tvärtom. Om man har möjlighet att låna saker av oss för att prova på en aktivitet så kanske man hittar något som man tycker är kul och vill fortsätta med det, tillägger Stefan.
Hannes Junerback ser till så att prylarna står där de ska. Foto: Jennie Einarsson
När LindeNytt kommer på besök är arbetshandledaren Robert Karlsson i full fart med att lägga på ny valla på ett par skidor som behöver lite omtanke.
– Man smälter paraffin och lägger på så att det lägger sig som en yta på skidan och sedan sicklar man bort överflödet. Det sista man gör sedan är att borsta ytan så det blir så halkigt som möjligt. Det tar runt 20 minuter per skida att få dem helt klara, förklarar han och tillägger:
– Längdskidorna vallar man för både glid och fäste, men vi vallar dem enbart för glid. Fästvallan kräver att man vet vad det blir för väder, så den behöver man lägga på själv. Men vi har också vallningsfria skidor som vi brukar låna ut till förstagångsåkare.
Robert Karlsson vet hur man får fart på skidorna. Foto: Jennie Einarsson
Just nu är lagersaldot av slalomutrustning tyvärr lågt, speciellt när det kommer till de mindre storlekarna.
– Har man utrustning som ligger hemma i garaget och som man kanske inte använder själv så får man jättegärna lämna in det till oss, det är någonting vi saknar för tillfället, hälsar Robert.
För aktuella öppettider så hänvisar Fritidsbanken till deras sida på Facebook.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...