Fem guld och sammanlagt 17 medaljer – Frövi Judoklubb gjorde mästerskapshelgen på hemmaplan till en enda stor fest. I Arenan briljerade Bergslagens atleter och såg till att Frövi blev bästa klubb på SM.
– Vi slår oss lite för bröstet! Det har gått väldigt bra och vi har fått jättemycket beröm. SM:et har fungerat perfekt, det är väldigt roligt, säger en stolt Björn Nyberg.
Över lördagen och söndagen stod Frövi Judoklubb som värd för de individuella svenska mästerskapen. När mästerskapet räknas samman står också Bergslagen som stor vinnare. 17 medaljer fördelat på 29 tävlande namn innebär att Frövi kan titulera sig som Sveriges främsta judoklubb – något som en lycklig Nyberg gärna påpekar.
– Det har gått väldigt bra sportsligt. Frövi Judo blev bästa klubb på SM-helgen och det är så klart lite extra kul när vi själva arrangerar det.
Nyberg: ”Vi har tagit medalj i varenda klass”
Framgångarna började redan på lördagen, där kadetterna var först ut innan seniorerna klev in på mattan. Ella Andersson öppnade med guld i -63, där det även blev brons till Frövi. Aramais Muradjan följde upp med guld i U18 -90 kilo, samtidigt som Ella Jakobsen slog till med en förstaplats i -70 för samma ålder.
– Det var en stor överraskning. Fantastiskt bra gjort av Ella!, berömmer Björn Nyberg.
Lördagen avslutades sedan med seniortävlingarna, där det kanske mest givna guldhoppet tog plats på mattan. Det handlade om OS-jagande Anna Bernholm, som pallade för pressen och höll hela vägen fram till seger i -70 kilo. Frederik Gourlay levererade även ett brons i herrarnas slagkraftiga -73-klass.
Den fullständigt magiska lördagen med totalt fyra guldmedaljer banade väg för en lika medaljrik söndag. Allra bäst gick det där för Frövi i juniorherrarnas -81-kilo, med en finalduell där Fredrik Svärdström knep guldet före klubbkamraten Adrian Gissberg. Det innebar Bergslagsklubbens femte guld och totalt landade man på mäktiga 17 medaljer. Hemmaklubbens succé var den perfekta toppen på en fin helg, där över 300 av Sveriges främsta atleter gjorde upp i Arenan.
– Vi trötta, men väldigt glada. Vi har fått så mycket beröm från alla håll och har tagit medalj i varenda klass, till och med veteran. Det har varit en härlig helg, summerar Björn Nyberg.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.