Fem guld och sammanlagt 17 medaljer – Frövi Judoklubb gjorde mästerskapshelgen på hemmaplan till en enda stor fest. I Arenan briljerade Bergslagens atleter och såg till att Frövi blev bästa klubb på SM.
– Vi slår oss lite för bröstet! Det har gått väldigt bra och vi har fått jättemycket beröm. SM:et har fungerat perfekt, det är väldigt roligt, säger en stolt Björn Nyberg.
Över lördagen och söndagen stod Frövi Judoklubb som värd för de individuella svenska mästerskapen. När mästerskapet räknas samman står också Bergslagen som stor vinnare. 17 medaljer fördelat på 29 tävlande namn innebär att Frövi kan titulera sig som Sveriges främsta judoklubb – något som en lycklig Nyberg gärna påpekar.
– Det har gått väldigt bra sportsligt. Frövi Judo blev bästa klubb på SM-helgen och det är så klart lite extra kul när vi själva arrangerar det.
Nyberg: ”Vi har tagit medalj i varenda klass”
Framgångarna började redan på lördagen, där kadetterna var först ut innan seniorerna klev in på mattan. Ella Andersson öppnade med guld i -63, där det även blev brons till Frövi. Aramais Muradjan följde upp med guld i U18 -90 kilo, samtidigt som Ella Jakobsen slog till med en förstaplats i -70 för samma ålder.
– Det var en stor överraskning. Fantastiskt bra gjort av Ella!, berömmer Björn Nyberg.
Lördagen avslutades sedan med seniortävlingarna, där det kanske mest givna guldhoppet tog plats på mattan. Det handlade om OS-jagande Anna Bernholm, som pallade för pressen och höll hela vägen fram till seger i -70 kilo. Frederik Gourlay levererade även ett brons i herrarnas slagkraftiga -73-klass.
Den fullständigt magiska lördagen med totalt fyra guldmedaljer banade väg för en lika medaljrik söndag. Allra bäst gick det där för Frövi i juniorherrarnas -81-kilo, med en finalduell där Fredrik Svärdström knep guldet före klubbkamraten Adrian Gissberg. Det innebar Bergslagsklubbens femte guld och totalt landade man på mäktiga 17 medaljer. Hemmaklubbens succé var den perfekta toppen på en fin helg, där över 300 av Sveriges främsta atleter gjorde upp i Arenan.
– Vi trötta, men väldigt glada. Vi har fått så mycket beröm från alla håll och har tagit medalj i varenda klass, till och med veteran. Det har varit en härlig helg, summerar Björn Nyberg.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.