Frövi Judoklubb gjorde exakt som för ett år sedan – man tävlade hem dubbla guld på lag-SM. Både dam- och herrlaget gjorde stor succé under helgens mästerskap och de två pokalerna var nästan mer än vad klubben själva hade vågat hoppats på.
– Ja, det måste jag säga att det var! Självklart hade vi hoppats på det, men att båda lagen skulle gå in och vinna var överraskande, inleder Frövi Judos tränare Peter Andersson.
För andra året i följd kan Lindesbergsklubben stoltsera med SM-guldtecken på dam- och herrsidan i lag. 2018 års svenska mästerskap avgjordes under lördagen i Göteborg, där Frövi Judoklubb mönstrade en stark herrtrupp bestående av nio namn. Två som stack ut extra mycket där var duon med Jonathan Fagerhill och Frederik Gourlay.
– Frederik var i en klass för sig själv bland herrarnas 73-kilo skulle jag vilja påstå. Det var verkligen en stark insats av honom genom hela dagen, berömmer Peter Andersson.
Frederik gick faktiskt obesegrad genom sina samtliga matcher, samma gällde även Jonathan Fagerhill. ”Jonis” stod framförallt för en avgörande insats i finalen där han gick upp mot Marcus Nyman – en av Sveriges främsta manliga atleter genom tiderna. Med en taktiskt väl genomförd match kunde ”Jonis” få sin motståndare varnad och därigenom vinna.
Damerna imponerade: ”Hela laget gjorde en strong prestation”
Finalen på herrsidan stod mellan Frövi Judo och den ständige rivalen Stockholmspolisen. Den som till sist skickade guldet till Frövi och Bergslagen var Adrian Gissberg, som i sin 81-kilosmatch länge var illa ute men samlade kraft. Med sin matchvinst såg Adrian till att Frövi Judos herrar kunde fira ett guld.
Samma firande fick även damlaget uppleva. Frövi Judo hade i sin damtrupp sju uttagna atleter, där en av de mest framträdande var den inlånade Klara Mattsson. Tillsammans med de egna förmågorna Ella Andersson, Ebba Glaas och Frida Karlsson gick Klara segrande ur samtliga sina matcher.
– Vi hade många riktigt starka damer med. Hela laget gjorde en väldigt strong prestation över hela dagen och det var fyra stycken som gick obesegrade, summerar Peter Andersson.
Precis som föregående höst blev det alltså bästa tänkbara resultat för Frövi Judoklubb på lag-SM. Klubben lyckades med bedriften att försvara båda sina mästerskapstitlar och befäster sin position i framkant inom svensk judo. Frövi har länge haft en tradition av att skörda framgångar, men att vara nummer ett inom lag både vad gäller damer och herrar är extra stort erkänner Andersson.
– Ja, det är så skönt och så fantastiskt roligt! Det sporrar ju oss även att inför nästa år vilja försvara gulden på nytt. Vår förhoppning är att vi kan göra om det på hemmaplan dessutom. Det skulle vara häftigt.
Frövi Judoklubbs SM-guldlag:
Damlaget:
Klara Mattsson, Frida Karlsson, Karin Magnusson, Ebba Glaas, Matilda Nilsson, Ella Andersson, Lina Matérne
Herrlaget:
Fredrik Svärdström, Jonathan Fagerhill, Filip Nilsson, Adrian Gissberg, Lucas Gissberg, Anton Jäderblom, Rasul Rezae, Alexander Dahlin, Frèdèrik Gourlay
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.