Frövi Judoklubb gjorde exakt som för ett år sedan – man tävlade hem dubbla guld på lag-SM. Både dam- och herrlaget gjorde stor succé under helgens mästerskap och de två pokalerna var nästan mer än vad klubben själva hade vågat hoppats på.
– Ja, det måste jag säga att det var! Självklart hade vi hoppats på det, men att båda lagen skulle gå in och vinna var överraskande, inleder Frövi Judos tränare Peter Andersson.
För andra året i följd kan Lindesbergsklubben stoltsera med SM-guldtecken på dam- och herrsidan i lag. 2018 års svenska mästerskap avgjordes under lördagen i Göteborg, där Frövi Judoklubb mönstrade en stark herrtrupp bestående av nio namn. Två som stack ut extra mycket där var duon med Jonathan Fagerhill och Frederik Gourlay.
– Frederik var i en klass för sig själv bland herrarnas 73-kilo skulle jag vilja påstå. Det var verkligen en stark insats av honom genom hela dagen, berömmer Peter Andersson.
Frederik gick faktiskt obesegrad genom sina samtliga matcher, samma gällde även Jonathan Fagerhill. ”Jonis” stod framförallt för en avgörande insats i finalen där han gick upp mot Marcus Nyman – en av Sveriges främsta manliga atleter genom tiderna. Med en taktiskt väl genomförd match kunde ”Jonis” få sin motståndare varnad och därigenom vinna.
Damerna imponerade: ”Hela laget gjorde en strong prestation”
Finalen på herrsidan stod mellan Frövi Judo och den ständige rivalen Stockholmspolisen. Den som till sist skickade guldet till Frövi och Bergslagen var Adrian Gissberg, som i sin 81-kilosmatch länge var illa ute men samlade kraft. Med sin matchvinst såg Adrian till att Frövi Judos herrar kunde fira ett guld.
Samma firande fick även damlaget uppleva. Frövi Judo hade i sin damtrupp sju uttagna atleter, där en av de mest framträdande var den inlånade Klara Mattsson. Tillsammans med de egna förmågorna Ella Andersson, Ebba Glaas och Frida Karlsson gick Klara segrande ur samtliga sina matcher.
– Vi hade många riktigt starka damer med. Hela laget gjorde en väldigt strong prestation över hela dagen och det var fyra stycken som gick obesegrade, summerar Peter Andersson.
Precis som föregående höst blev det alltså bästa tänkbara resultat för Frövi Judoklubb på lag-SM. Klubben lyckades med bedriften att försvara båda sina mästerskapstitlar och befäster sin position i framkant inom svensk judo. Frövi har länge haft en tradition av att skörda framgångar, men att vara nummer ett inom lag både vad gäller damer och herrar är extra stort erkänner Andersson.
– Ja, det är så skönt och så fantastiskt roligt! Det sporrar ju oss även att inför nästa år vilja försvara gulden på nytt. Vår förhoppning är att vi kan göra om det på hemmaplan dessutom. Det skulle vara häftigt.
Frövi Judoklubbs SM-guldlag:
Damlaget:
Klara Mattsson, Frida Karlsson, Karin Magnusson, Ebba Glaas, Matilda Nilsson, Ella Andersson, Lina Matérne
Herrlaget:
Fredrik Svärdström, Jonathan Fagerhill, Filip Nilsson, Adrian Gissberg, Lucas Gissberg, Anton Jäderblom, Rasul Rezae, Alexander Dahlin, Frèdèrik Gourlay