Intensiva dagar väntar Frövi Judo. Klubben förbereder sig för tillfället för helgens stora tävlingshelg, då man står värd för både lag-SM och Svenska Judocupen. Totalt gästas Lindesberg Arena av uppemot 230 atleter som under både lördag och söndag kämpar om segern.
Redan för ett år sedan stod det klart att Frövi Judoklubb skulle få stå värd för lag-SM i judo. Tävlingsdatumet sattes till den 6:e december, en dag som snart är här. Med start klockan 10.00 på lördag drar lagtävlingarna igång inne i Lindesberg Arena.
– Lag-SM är ett stort arrangemang och en stor tävling. Det kräver ganska mycket av oss, eftersom det är många bestämda regler om hur det ska gå till. RM (Riksmästerskapen) är också stort, men annars blir det här störst med anledning av att det är många regler att följa, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Klubben har dock erfarenhet av stora evenemang, däribland just lag-SM. När Arenan var färdigbyggd invigdes den nämligen i december 2010 med samma tävling som nu hittar tillbaka.
Denna gång deltar åtta herrlag och tre damlag, med totalt ett 100-tal tävlande. Finalerna väntas gå av stapeln vid 14-tiden och efter att vinnarna krönts väntar festligheter på hotellet.
– Vi kommer att ha en stor bankett på lördagskvällen. Det är 85 gäster som redan nu har anmält sig till den. Tanken med banketten är att kombinera den med en återträff för judogymnasiet, då det är många gamla elever som ingår i lagen, förklarar Nyberg.
Medaljchanserna många för Frövi
Festligheterna måste dock snabbt smältas, för söndagen bjuder på en ännu tidigare uppgång. Redan klockan 09.00 drar juniorerna och kadetterna igång sitt tävlande i Svenska Judocupen. Cupen har uppemot 130 anmälda atleter, varav få ansikten från lördagen.
– En del kommer att tävla båda dagarna. Juniorerna får ju vara med och tävla i seniorlagen, så det finns några från lördagen som kommer att tävla även på söndagen. Men mest blir det nya, förklarar Nyberg och berättar om cupens upplägg.
– Juniorerna och kadetterna har den som en rankingtävling som pågår hela året runt. Det här blir den sista tävlingen som avslutar hela året och det kommer delas ut pris till de som vinner sin ranking.
Invägningen för Svenska Judocupen sker på lördagen och lag-SM håller sin redan på fredagen. Hela helgen blir alltså en enda stor judofest i Arenan. Bland Frövi Judos egna medaljhopp finns bröderna Adrian och Lucas Gissberg, Amanda Håkansson, Ebba Glaas och de båda lagen.
– Vi hoppas att det är många som kommer och tittar på tävlingarna. Framförallt är det väldigt spännande att titta på lagtävlingen, den är det drag i kan man säga. Frövi är ju dessutom med bland förhandsfavoriterna både på herr- och damsidan.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.