Imorgon öppnar Lindesberg Arena portarna för lag-SM i judo. Som arrangör står Frövi Judoklubb, som törstat efter nytt herrguld ända sedan 2010. Björn Nyberg berättar om upplägget och förväntningarna på mästerskapet.
– Det kommer att vara sju lag som deltar i SM. Vi hade åtta anmälda, men tyvärr fick duktiga Sundsvall flera skador och sjukdomar och kunde inte få ihop något lag, berättar Björn Nyberg.
Under fredagen har han tillsammans med övriga i Frövi Judo gjort de avslutande förberedelserna för lag-SM. Precis som de föregående åren arrangeras mästerskapet på hemmaplan i Arenan. Men en skillnad är att det denna gång bara tävlas på herrsidan, ett beslut från damerna som Nyberg förklarar.
– Frövi och SPIF (Stockholm Polisen IF) har ofta kommit etta och tvåa och har blivit starkare än andra lag. Då har de andra nu valt att inte ställa upp och det blir inget SM alls för damer.
Tror på en final mot Stockholm Polisen
Trots damernas avhopp väntas morgondagens SM bli en ny stor judofest. De sju deltagande herrlagen är uppdelade i en pool om fyra och en om tre lag, där de två främsta från varje pool sedan når semifinal. Varje lag har tio platser i truppen, men endast fem får delta i samma match.
Varje match är uppdelad i viktklasser om 66, 73, 81, 90 och +100 kilo. Frövi mönstrar ett lag där Sebastian Fagerhill, Lucas Gissberg, Jonathan Fagerhill och Frederik Gourlay med fler tar plats. Den starka truppen lovar gott inför det mästerskap man inte vunnit sedan 2010.
– Ja, vi förväntar oss att kunna ta oss till final. Sen är det ju som alltid en öppen affär mellan oss och Stockholm Polisen, säger Nyberg och ger sin syn på motståndet.
– Det är flera starka lag, men jag tror ändå att vi har goda möjligheter att ta oss till final. Göteborg är alltid farliga i lagsammanhang och har den bästa statistiken vad gäller segrar i lag-SM. Sen så har Karlstad ett starkare lag i år också.
Totalt finns tolv matcher med på schemat och SM-tävlingarna inleds klockan 10.00 imorgon. Finalen avgörs sedan vid 16-tiden och dessförinnan kommer en prisceremoni att hållas för en judoklubb för handikappade i Kumla. Efter avslutat mästerskap blir det bankett på hotellet framåt kvällen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.