Förra året slutade med att man kvalade sig kvar i femman – på torsdagen var Frövi IK tillbaka med den nya säsongens seriespel. I en vädermässigt stormig premiär fick laget se sig besegrat av Kumla med siffrorna 0-3 (0-1).
– Det ser ju klart ut med 3-0, men det blåste utav helvete och vi var med i spelet. På det hela taget är det helt okej. Förra året kvalade det här laget för att hänga kvar och spelmässigt var inte Kumla särskilt mycket bättre, om de ens var bättre, summerar Jonas Cederulf.
Tränaren är tillbaka på Frövibänken till den här säsongen, där laget siktar på att undvika den nedflyttningsstrid som förföljde dem förra året. På torsdagen var det upp till bevis när division 5 rullade igång med bortamöte med Kumla BK. Inramningen var dock inte den bästa, med starka vindar som också påverkade matchbilden. I den första halvleken tvingades Frövi spela i motvind och Kumla öppnade också målskyttet i slutskedet.
Inför andra halvlek diskuterades om matchen skulle avbrytas, men lagen enades om att fortsätta. Frövi tog tidigt över och kunde utnyttja att vindarna nu var med laget, bokstavligen talat. Men redan i minut 50 utökade Kumla ledningen och trots flera avslutsförsök för Frövi sprang motståndet ifrån till slutsiffrorna 3-0 i blåsten.
– Men det är inget att skylla bort tre mål på heller. Vi hade två bollar som också hade kunnat segla in, men det var lite marginaler och turliga träffar som de hade med sig. Kumla ska så klart ha all heder, de kunde bemästra vinden bättre än oss, förklarar Cederulf.
Ung trupp: ”Ingen anledning att vara rädda för den här serien”
Förlusten mot Kumla BK blev givetvis en bitter start på det nya fotbollsåret. Men tränare Cederulf gräver inte ner sig, utan konstaterar att Frövi stod upp väl långa stunder i själva spelet. Nästa vecka väntar Sköllersta i hemmapremiären på Fröjevi, en chans för laget att fortsätta jobba mot målet.
– Vi har ju ett ungt lag, många av de äldre har slutat. Huvuddelen av spelarna är mellan 17 och 20 år. Målsättningen för oss är att göra en bättre säsong och utvecklas mer än vad som varit fallet de senaste åren. Och även om 3-0 är stora siffror ser jag ingen anledning till att vi ska vara rädda för den här serien, resonerar Cederulf som även skickar en hälsning till IFK Lindesberg som premiärvann med 2-0.
– Det är starkt, bara hatten av till IFK. Det ska bli kul med derbyn och det är kul att de sticker ut hakan och siktar mot toppen.
Matchfakta Kumla BK-Frövi IK:
Resultat: 3-0 (1-0)
Mål Frövi: –
Tabellen från Svensk Fotboll:

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.