Frövi gästades av Örebro SK Ungdom hemma på Fröjevi i division 5 Norra och förutsättningarna för bra fotboll kunde knappast vara bättre. Härligt varm sol, vindstilla och en inbjudande grön gräsmatta som förvisso verkade lite småhalkig efter allt regnande.
Frövi var klart bäst i första halvlek och skapade några
fina chanser redan i inledningen av matchen, även om det dröjde till den 29:e
matchminuten innan Christoffer Gustafsson når Robin Eriksson med
millimeterprecision och Robin missar inte ett friläge, 1-0 till hemmalaget
är ett faktum. Ledningen kändes stabil även om bortalaget kommer i ett antal
kontraattacker.
– I första halvlek jobbade vi inte som ett lag, utan det
var mycket soloarbete, såväl offensivt som defensivt, tycker Frövis tränare
Jonas Cederulf.
I andra halvlek kliver Örebro upp betydligt hårdare och
jobbar hårt för en kvittering, men försöken k avstyrs av Frövis stabila backlinje
och den sista utposten Jimmie Johansson ställs inte på några direkt tuffa
avslutsförsök. Stor disciplin och ansvarstagande leder till att laget vinner
säkert, även om avslutningen blev darrigare än nödvändigt då Tobias Walterström
åker på sin andra varning och därmed blev utvisad.
– Vi skärper till
spelet i andra halvlek och håller undan på ett ”italienskt
sätt”. Det gjorde mig stolt. Idag
är det många som förtjänar extra beröm, jag väljer att framhålla Pontus
Karlsson som verkligen vuxit ut till en stabil ytterback och Jim Halvardsson
som står för ett outtröttligt slit på mitten, avslutar Jonas.
Sammanfattningsvis en trevlig fotbollsmatch där lagen har
en halvlek var men resultatet får ses som rättvist eftersom Frövi skapade fler
chanser och mycket effektivt stängde matchen i andra halvlek. Ett extra plus
till den trevliga personalen i kiosken som kokade mycket gott kaffe och
varmkorven med bröd får dessutom högsta betyg.
Slutresultat: Frövi IK – ÖSK Ungdom 1-0 (1-0)
Målgörare Frövi: Robin Eriksson
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.