Idag bjöd Lindesbergs allmänna gymnastikförening in till en fartfylld och svettig kick-off i Arenan. En kick-off som innebar att besökarna gavs möjlighet att få prova på fem olika pass som under våren kommer att finnas tillgängliga att anmäla sig till. – Man kommer hit för att träna och må bra, det spelar inte någon roll vad man har på sig eller att man inte är bäst, vi är här för att ha kul, säger Zumbainstruktören Carolina Sixtensson.
Med nyår medföljer allt som oftast såväl också nyårslöften, varav motion och att ”komma i form” är en ständigt återkommande klassiker för människor i alla åldrar. Oavsett om du lovat något eller inte, så kan gruppträningar vara det som ger den där extra motivationen som många behöver. Man behöver inte ensam stå och flåsa på rullbandet som fortsätter att spinna på i det oändliga. I ett gruppass har man roligt tillsammans och alla kämpar för sitt mål. Och idag hade Lindesbergs allmänna gymnastikförening en kick-off för att låta nyfikna träningssugna prova på just detta; gruppass.
– Vi kommer att ha nästan alla pass idag som vi erbjuder och visa hur vi kommer att köra den här terminen. Vem som helst får komma hit idag, att vi har gruppträningar är det faktiskt många som inte vet om, berättar Zumbainstruktören Carolina Sixtensson.
Förutom gymnastik, erbjuder också föreningen Zumba, Afrodans, Acticworkout, Kettlebell, Actic Just Dance samt spinning, varav det sistnämnda tills vidare kommer att vara kvar på Sandströms gym. Det var faktiskt där som föreningen höll till innan, på Sandströms, men man har nu valt att flytta till Arenan för att få en egen lokal. Då man inlett ett samarbete med Actic så var det ett naturligt val att göra.
– Actic är ju här så ville vi vara på samma ställe. Det nya i och med Actic är att vi får utvecklas och utbildas ännu mer, säger Carolina engagerat och fortsätter:
– Vi ska prova i vår nya sal idag, den är lite mindre än vår förra. Speglarna kommer till nästa vecka. Vi ledare har hunnit provat lite grann, jag är lite orolig för att det ska bli trångt, men det blir en riktig nystart med fräscht och nytt, så vi hoppas att det går bra.

Lindesbergs allmänna gymnastikförening har omkring trehundra medlemmar och på vuxensidan finns det åtta stycken ledare. Man förändrar och förnyar vid varje termin utefter vad det finns för efterfrågan. Nu till exempel planerar man att antingen redan denna termin, eller nästa, lägga till Coreträning på listan. Och passen är utan tvekan populära. När det är dags att starta kick-offen med eftermiddagens första pass; Afrodans, är lokalen redan till bredden fylld. Det är många som nappat och vill se vad man har att erbjuda.
– Alla vi ledare brinner allihop för vad vi gör och vi vill att alla motionärer ska få det de vill ha. Man kommer hit för att träna och må bra, det spelar inte någon roll vad man har på sig eller att man inte är bäst, vi är här för att ha kul, säger Carolina och Jenny Flygelholm Larsson instämmer:
– Alla är välkomna!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.