Semestergolfen går in i sitt slutskede, då bara två dagar återstår av årets upplaga. Deltagarna har varit med om rekordvärme och inbrott under veckan, men inget tycks ha fått dem att stanna hemma. – Varken extremvärmen eller inbrottet har påverkat våra tävlingar eller deltagarna, säger Per Nyberg.
Värmen är nästintill olidlig, men det tycks inte deltagarna bry sig särskilt mycket om. Om de inte är ute och spelar, så sitter de vid klubbhuset och tar sig en välbehövlig vätskepaus eller något lätt att äta. Per Nyberg, Idrott-, och Marknadsansvarig på Lindesbergs Golfklubb tar sig tid med sina gäster och är på strålande humör. Detta trots extrem värme och ett inbrott tidigare under veckan.
– Det var fullt med poliser när jag kom hit i tisdags och vårt kassaskåp hade inbrottstjuvarna dumpat mitt på banan. Men det var ingenting som påverkade våra tävlingar eller deltagare. Som tur var handlade det mest om materiella skador, säger han och blickar ut över 18:e hålet.
Där, vid 18:e hålet avslutar precis den 17-årige talangen Max Eriksson dagens tävling, som enligt honom inte gick något vidare. Men han kan vara nöjd ändå, då han vann Flaggtävlingen i tisdags och noterades för ytterligare topplaceringar de två första dagarnara.
Totalt är det runt 750 deltagare i år och bara under torsdagens partävlingar var det 120 deltagare (60 par). Per hälsar på ännu en gäst och diskuterar olika klubbor för att sedan gå fram till ett annat gäng som precis har satt sig ner efter en lång och varm tävlingsdag.
– Även om det är väldigt varmt, så är det fortfarande bättre än att det skulle regna hela veckan, säger han och förklarar att ända gången gästerna försvinner är för att ta sig ett svalkande dopp, för att sedan komma tillbaka till prisutdelning under kvällen.
Trots att det handlar om tävlingar och priser, är det god stämning bland deltagarna. De flesta är här för gemenskapen och att bara ha trevligt med vänner. Sedan finns det de som tar det på lite större allvar.
– Visst är det så, men priserna är mest symboliska, säger Per och poängterar att det viktigaste är att ha trevligt och få chansen att spela golf med sina vänner.
Skadorna efter veckans inbrott är nästan helt borta. En ny vägg är uppsatt och nästintill färdigmålad.. Polisen har fortfarande inte gripit någon, men de har funnit både blod och fotavtryck.
– Det är tråkigt, suckar Per och visar var inbrottet skedde. Vi vet inte riktigt vad tjuvarna trodde de skulle komma åt. Det finns inga stora summor pengar här, säger han och väljer hellre att prata om det positiva istället – Semestergolfen.
– Vi försöker göra det så bra som möjligt. Man lär sig varje år och gör vissa ändringar hela tiden för att det ska bli så bra som möjligt. Det är en ständig utveckling.
Plötsligt hör vi ett muller och vi kollar upp mot himlen, som börjar gå från klarblå till mörkgrå. Det kommer några droppar vatten och ett åskväder är på ingång. Han reser sig upp och ursäktar sig då han måste meddela deltagarna om åskvädret. Trots varningen sitter deltagarna kvar och njuter av sommaren på Lindesbergs Golfklubb.
Text och bild: Micke Hansson
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.