Hemmapubliken passade på att besöka Riff Musikbar när Stew gjorde sin första spelning i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fullsatt när Stew och Lugnet turnéöppnade i Lindesberg
Hemmapubliken passade på att besöka Riff Musikbar när Stew gjorde sin första spelning i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fullsatt när Stew och Lugnet turnéöppnade i Lindesberg
Strax efter klockan 21.00 på onsdagskvällen förvandlades nyöppnade Riff Musikbar i Lindesberg till en rockklubb hämtad från 60- och 70-talets glansdagar. Lindesbergsbaserade Stew gjorde sin första spelning på hemmaplan, en konsert som även blev premiären för deras miniturné tillsammans med Stockholmsbandet Lugnet som också gästade scenen under kvällen.
Premiären av Stews miniturné tillsammans med det rutinerade Stockholmsbandet Lugnet blev succé, då de drog fullsatta salonger på Riff Musikbar under onsdagen.
Under den cirka timslånga konserten spelade man flera låtar från deras båda album ”People” och ”Taste”, men även helt nyskriven musik som killarna är i färd med att spela in till deras kommande tredje platta. Självfallet fick publiken även njuta av deras hittills mest kända låt, ”Might be keeping you”, som blev framröstad till en av årets 15 bästa låtar 2018, av den brittiska musktidningsjätten Classic Rock Magazine.
Stockholmsbandet Lugnet följer med Stew på turné. Foto: Camilla Lagerman
Det var inte bara Stew som gjorde sin allra första spelning i Lindesberg, det var även första gången för det rutinerade gänget i Lugnet som klev upp på Riffs scen senare under kvällen. Bandet bjöd bland annat på sin rykande färska singel ”Still a sinner” som släpptes i början av maj och som även kommer finnas med på den fullängdare som ser dagens ljus i slutet av augusti.
Under fredagen fortsätter miniturnén med ett stopp i Mellbystrand innan man kliver upp på scenen i Motala på lördag.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...