Ale Möller Band fyllde Lindeskolans aula till bredden med sina toner. Besökarna som tagit sig till konserten på torsdagskvällen fyllde till antal nästan upp samtliga sittplatser, men gott och väl till bristningsgränsen med sin entusiasm. Det rådde en otrolig stämning i både publik och på scenen. Sebastian Dubé, Mamadou Sene, Rafael Sida, Maria Stellas, Magnus Stinnerbom och Ale Möller gav oss en föreställning vi sent kommer att glömma. Det här är musik av världsklass.
Musikstilen är något svårfångad, det är folkmusik med rötter över hela världen, numera kallad världsmusik. Låtarna var Ale Möllers egenhändigt komponerade men här och där smög sig en och annan traditionell folklåt in, exempelvis när Möller började en tango på sitt dragspel så slutade den lite finurligt i en värmlandspolska på fiolen. Mycket snyggt.
Bara instrumenten gör det värt att gå på en konsert med Ale Möller Band. Du hittar allt från mandola till mungiga. Bandmedlemmarna använder sig av de olika instrumenten på ett mycket säkert, smidigt och lekfullt sätt. Det är riktigt drag när alla på scenen ger allt de äger och har. Möller säger plötsligt ”nä, jag är sugen på någonting helt annat” och lassar upp fyra mungigor som Dubé, Sida, Möller och Stinnerbom glatt tar emot och börjar spela en kvartett som det sjunger om.
Det bjöds på afrikansk dans och magdans, golvstamp och dueller, impulsiva låtval och solon med humor. Det fanns vackra sånger och ljuvliga toner. Det nordiska fiolsoundet gifter sig härligt med mandolan och dansar kring de grekiska och senegalesiska orden. Detta band kan få endast slagverk att låta som en hel orkester, om ni förstår vad vi menar.
Lindesbergare, grattis till er som var och såg en underbar konsert i multikulturens tecken. Till er andra: hoppas att TV:n var värd det 🙂
Fler bilder>>
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.