Ale Möller Band fyllde Lindeskolans aula till bredden med sina toner. Besökarna som tagit sig till konserten på torsdagskvällen fyllde till antal nästan upp samtliga sittplatser, men gott och väl till bristningsgränsen med sin entusiasm. Det rådde en otrolig stämning i både publik och på scenen. Sebastian Dubé, Mamadou Sene, Rafael Sida, Maria Stellas, Magnus Stinnerbom och Ale Möller gav oss en föreställning vi sent kommer att glömma. Det här är musik av världsklass.
Musikstilen är något svårfångad, det är folkmusik med rötter över hela världen, numera kallad världsmusik. Låtarna var Ale Möllers egenhändigt komponerade men här och där smög sig en och annan traditionell folklåt in, exempelvis när Möller började en tango på sitt dragspel så slutade den lite finurligt i en värmlandspolska på fiolen. Mycket snyggt.
Bara instrumenten gör det värt att gå på en konsert med Ale Möller Band. Du hittar allt från mandola till mungiga. Bandmedlemmarna använder sig av de olika instrumenten på ett mycket säkert, smidigt och lekfullt sätt. Det är riktigt drag när alla på scenen ger allt de äger och har. Möller säger plötsligt ”nä, jag är sugen på någonting helt annat” och lassar upp fyra mungigor som Dubé, Sida, Möller och Stinnerbom glatt tar emot och börjar spela en kvartett som det sjunger om.
Det bjöds på afrikansk dans och magdans, golvstamp och dueller, impulsiva låtval och solon med humor. Det fanns vackra sånger och ljuvliga toner. Det nordiska fiolsoundet gifter sig härligt med mandolan och dansar kring de grekiska och senegalesiska orden. Detta band kan få endast slagverk att låta som en hel orkester, om ni förstår vad vi menar.
Lindesbergare, grattis till er som var och såg en underbar konsert i multikulturens tecken. Till er andra: hoppas att TV:n var värd det 🙂
Fler bilder>>
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.