Går inte planerna som beräknat inför det stora, stundande bröllopet? Har chefen inte tid att fixa en rolig kickoff? Sugen på en F1-resa till Barcelona? Svårt att hitta det perfekta coverbandet till sommarfesten? Blir inte hemsidan lika snygg som du hade tänkt dig? Carolin Kanebo bistår hjälp med allt det här, och ännu mer därtill.
Mer än ett år har nu Carolin Kanebo med sitt eventföretag Kanebo Event funnits i Lindesberg. 10 år på ett eventbolag i Stockholm, varav de sista sju åren inkludera mycket pendling då hon bosatte sig i Lindesberg. Carolin tröttnade och bestämde sig för att hon lika gärna kunde jobba härifrån då det allra mesta ändå sköts över telefon och nätet. Och Carolin erbjuder sin hjälp i en uppsjö av olika event; konferenser, fester, underhållning, resor, aktiviteter.
– Det är bra att stå på många ben. Jag tar inte något extra för att de bokar konferenser genom mig, det är samma pris för mig som om de skulle boka själva. Men man sparar tid och pengar, man får mer tid till sin egen business. Det är inte så stort i Bergslagen än, men jag vill slå hål och få alla förstå, de tror att de kostar så mycket att anlita någon som jag, säger Carolin.
Ett företag hörde av sig och ville få hjälp av Carolin. 20 personer var sugna på att hitta på något samt äta middag, men endast en femhundring fanns att tillgå per person. Med sina eventtrollkonster fixade Carolin laserlerduveskytte och en tvårättersmiddag till sällskapet, något som de inte hade haft möjlighet att åstadkomma på egen hand.
Och nu med ett år i Lindesberg i bagaget kan Carolin konstatera att det rullat på bra.
– Det har varit mycket utlandsresor; F1-resor och skidresor till Alperna. Jag har haft ett kundevent med 300 personer, och så har det varit mycket julfester och bröllop. Det är mycket folk som behöver hjälp med underhållningen, de letar efter trubadurer, coverband och stand-up. Nu har jag en liten grupp som åker till Barcelona i maj på F1-resa, i september förra året gick resan till Monza. Jag skickar ut nyhetsbrev och då såg jag att F1 och motoraktivitet är hett häromkring, berättar Carolin.

Carolin jobbar för fullt. Foto: Ida Lindkvist
På sidan av Carolins huvudsakliga arbetsuppgifter designar och skapar hon också hemsidor.
– Det är lite av en hobby. Jag har gjort min egen och Kixons, och nu har jag tre sådana jobb till som jag ska göra. Det är väldigt kostnadseffektivt, och för mig är det kul att få blanda mitt jobb.
En cowboyfest med cowboytema har Carolin också arrangerat under året.
– Det var en cowboyfest där alla hade cowboyhatt och pistoler. Det fanns en mekanisk tjur, och så en mekanisk häst som man fick kasta lasso på. Dekorerna var som det ska vara i western och så grillade man barbecue.
Carolin behöver inte oroa sig för att sitta sysslolös. Hon har fullt upp med att planera ett 1000-personersevent till sensommaren. Ett norskt bolag har hört av sig och är intresserade att få hjälp med resor, vilket omfattar två flygplan och 400 resenärer.
– Man slipper tänka själv och man får nya innovativa idéer. Jag vet vilka verktyg jag ska använda för att effektivisera. Även privatpersoner hör av sig mer och mer och vill ha hjälp med 60-årsfester och bröllop. Det har jag inte hållit på med förut, men när de frågade så tänkte jag att varför inte.
Man skulle kunna påstå att Carolin i sin kategori är något av en alltiallo. Som den gången då 10 japaner var på väg till Sverige och skulle besöka Kiruna, utan vinterkläder.
– Då kontaktade man mig och bad mig fixa vinterkläder, och det gjorde jag, vinterkläder och riktiga kängor. Det kan absolut vara småsaker också; julblommor och presentkort om någon ska sluta. Så man kan bolla med mig, det behöver inte vara något event.
HÄR! hittar du Carolins hemsida.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.