LIF Lindesberg klev ut i Lindesberg Arena och kopplade direkt greppet om mötet med RP Linköping. Det formstarka LIF hade ledningen igenom hela matchen, dock utan att kunna dra ifrån nämnvärt. Men tack vare ett disciplinerat spel jobbade laget fram en stabil seger, när Linköping gjordes ned med siffrorna 32-25.
LIF tog sin fjärde raka seger och befäste sin plats i tabelltoppen när laget besegrade RP Linköping med 32-25. Lagets tränare Herman Arenvang var nöjd men sansad efter den stabila segern.
Vad avgör till er fördel ikväll?
– Ja, att vi spelade ett så rätt bra försvarsspel idag tycker jag. Sen jobbar vi rakt igenom, det är en stor arbetsinsats tycker jag, förklarar Arenvang.
Hela laget stod för en helgjuten prestation, där Arenvang lyfter fram den konstanta koncentrationen. Ett extra plus delar han ut till den målglada duon Faltum Ahmeti och Sebastian Hammar. Tillsammans stod de idag för 14 av lagets mål, och för Fatlums del fortsätter han att prestera menar Arenvang.
Att det blev seger hemma mot Linköping denna onsdag var planenligt. Linköping har visserligen inlett serien imponerande, men mötet med nykomlingen var en match som LIF skulle vinna medger Arenvang.
– Det var ju vi som var favoriter, helt klart. Men de är ett bra som har tagit ett par segrar mot tufft motstånd. Så det var en viktig match och vi måste vinna den här typen av matcher om vi ska uppåt i tabellen.
LIF har nu en mycket fin formkurva, där lagets senaste förlust var den mot Ricoh för exakt en månad sedan. Med sex vinster på de inledande åtta omgångarna har man etablerat sig i toppskiktet. I helgen väntar ett viktigt möte, då LIF ställs mot VästeråsIrsta som skuggar tätt bakom i toppstriden.
Fyra raka segrar, det rullar på bra nu?
– Jo men vi är i bra form och vi blir lite bättre hela tiden. Nu är det en svår bortamatch mot Västerås på lördag. Jag hoppas att vi kan spela ännu bättre då, det blir en tuff match, avslutar Arenvang.
Matchfakta LIF Lindesberg-RB Linköping:
Resultat: 32-25 (16-13)
Publik: 825
Främsta målskyttar LIF: Fatlum Ahmeti 9, Sebastian Hammar 5, Oskar Erixon 5, Ricky Nordahl 4, Jacob Nelson 4
Övriga resultat från Allsvenskan:
IFK Ystad-Hallby 28-27
BK Heid-Varberg 30-26
Alstermo-VästeråsIrsta 19-26
Tabellen:
1 Ricoh 8 246-191 16
2 Skånela 8 221-199 13
3 Helsingborg 8 246-196 12
4 LIF Lindesberg 8 244-217 12
5 Aranäs 8 200-197 11
6 VästeråsIrsta 8 231-178 10
7 BK Heid 8 194-197 9
8 Hästö 8 195-221 8
9 RP Linköping 8 205-224 7
10 IFK Ystad 8 226-212 6
11 Varberg 8 185-207 4
12 Hallby 8 176-194 2
13 Caperiotumba 8 203-242 2
14 Alstermo 8 169-266 0
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.