På onsdagen hade LRF Konsult på Prästgatan all anledning att korka upp bubblet. Med pompa och ståt firade man fyrtio år i Lindesberg, och till kalaset hade de bjudit in sina samarbetspartner för att tillsammans mingla, äta buffé och ta sig runt en tipspromenad. – Vi tror naturligtvis på fyrtio år till, säger Helena Löthgren.
Fyrtio år som företag i Lindesberg är verkligen något att fira. Hos LRF Konsult på Prästgatan var det pyntat till tusen, med både ballonger och serpentiner. Tre sjöar Kök & Mejeri AB dukade upp en fantastisk iögonfallande buffé som de ankommande gästerna snart skulle få njuta av.
– Nu har vi funnits här i fyrtio år, vi har bara bytt lite namn under tiden. Idag har vi bjudit in våra samarbetspartners, bland annat banker, skogsbolag och LRF-avdelningar. Det kommer att bli buffé, mingel, tipspromenad och trevligt umgänge, säger Helena Löthgren, tf kontorschef och auktoriserad redovisningskonsult.
Någon som nästan varit med sedan starten är Kent Pernros, också han auktoriserad redovisningskonsult. Han har jobbat här för LRF Konsulter sedan 1976, och kontoret slog upp dörrarna två år tidigare, 1974.
– Det känns kul! När jag började här hade vi inte ens datorer, vi gjorde allt för hand. Men utvecklingen har gått framåt, in på åttiotalet kom datorerna, så vissa program hade vi i datorn. -76 var vi sju stycken, och idag är vi åtta, så det har inte förändrats så mycket. Och 1976 var det mest jord- och skogsbrukare, men idag är det mer än hälften övriga företag; så det är stor skillnad. Det är nog mest auktoriseringarna som har förändrats, nu är de flesta här auktoriserade. Rådgivningen däremot är ungefär detsamma, det är klart att den har förändrats lite grann, men inte mycket, berättar Kent.
Ja, så förutom lantbrukare så är det många småföretag, såsom butiker och entreprenörer, de har många varierande kunder Men under årens gångna lopp har man kunnat notera en minskning på jord- och skogsbrukssidan.
– Vi märker att lantbrukarna har det kärvt ekonomiskt, det tar hårt på dem, konstaterar Helena.
Och trots att det nu gått hela fyrtio år så är flera av kunderna trogna. Kent fortsätter:
– De flesta kunder har vi kvar, då är det barn som har tillträtt. Jag har en kund som är den tredje i ledet, så tre generationer.
LRF Konsult som enhet har snart hundraårsjubileum, och då blir det förstås fest igen, men kanske inte i just Lindesberg. Lindesberg LRF Konsult bistår hjälp inom ekonomi, skatter, juridik och ekonomisk rådgivning, även en fastighetsmäklare finns på plats. Och nu när vi går mot varmare tider blir det extra högt tryck på företaget.
– Det är fullt upp, våren är vår högsäsong, då har vi mycket att göra, säger Helena.
Efter trettioåtta år på plats så trivs Kent fortfarande likt fisken i vattnet. Han berättar att det är ett väldigt fritt jobb och trots att man har sina egna, olika kunder så hjälps man ändå åt. Och Helena ser fortsättningsvis ljust på framtiden och säger avslutande:
– Vi tror naturligtvis på fyrtio år till!
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.