På onsdagen hade LRF Konsult på Prästgatan all anledning att korka upp bubblet. Med pompa och ståt firade man fyrtio år i Lindesberg, och till kalaset hade de bjudit in sina samarbetspartner för att tillsammans mingla, äta buffé och ta sig runt en tipspromenad. – Vi tror naturligtvis på fyrtio år till, säger Helena Löthgren.
Fyrtio år som företag i Lindesberg är verkligen något att fira. Hos LRF Konsult på Prästgatan var det pyntat till tusen, med både ballonger och serpentiner. Tre sjöar Kök & Mejeri AB dukade upp en fantastisk iögonfallande buffé som de ankommande gästerna snart skulle få njuta av.
– Nu har vi funnits här i fyrtio år, vi har bara bytt lite namn under tiden. Idag har vi bjudit in våra samarbetspartners, bland annat banker, skogsbolag och LRF-avdelningar. Det kommer att bli buffé, mingel, tipspromenad och trevligt umgänge, säger Helena Löthgren, tf kontorschef och auktoriserad redovisningskonsult.
Någon som nästan varit med sedan starten är Kent Pernros, också han auktoriserad redovisningskonsult. Han har jobbat här för LRF Konsulter sedan 1976, och kontoret slog upp dörrarna två år tidigare, 1974.
– Det känns kul! När jag började här hade vi inte ens datorer, vi gjorde allt för hand. Men utvecklingen har gått framåt, in på åttiotalet kom datorerna, så vissa program hade vi i datorn. -76 var vi sju stycken, och idag är vi åtta, så det har inte förändrats så mycket. Och 1976 var det mest jord- och skogsbrukare, men idag är det mer än hälften övriga företag; så det är stor skillnad. Det är nog mest auktoriseringarna som har förändrats, nu är de flesta här auktoriserade. Rådgivningen däremot är ungefär detsamma, det är klart att den har förändrats lite grann, men inte mycket, berättar Kent.
Ja, så förutom lantbrukare så är det många småföretag, såsom butiker och entreprenörer, de har många varierande kunder Men under årens gångna lopp har man kunnat notera en minskning på jord- och skogsbrukssidan.
– Vi märker att lantbrukarna har det kärvt ekonomiskt, det tar hårt på dem, konstaterar Helena.
Och trots att det nu gått hela fyrtio år så är flera av kunderna trogna. Kent fortsätter:
– De flesta kunder har vi kvar, då är det barn som har tillträtt. Jag har en kund som är den tredje i ledet, så tre generationer.
LRF Konsult som enhet har snart hundraårsjubileum, och då blir det förstås fest igen, men kanske inte i just Lindesberg. Lindesberg LRF Konsult bistår hjälp inom ekonomi, skatter, juridik och ekonomisk rådgivning, även en fastighetsmäklare finns på plats. Och nu när vi går mot varmare tider blir det extra högt tryck på företaget.
– Det är fullt upp, våren är vår högsäsong, då har vi mycket att göra, säger Helena.
Efter trettioåtta år på plats så trivs Kent fortfarande likt fisken i vattnet. Han berättar att det är ett väldigt fritt jobb och trots att man har sina egna, olika kunder så hjälps man ändå åt. Och Helena ser fortsättningsvis ljust på framtiden och säger avslutande:
– Vi tror naturligtvis på fyrtio år till!
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.