Efter en heroisk kämpainsats som utvecklade sig till en makalös rysare där lagen följdes åt i hela andra halvlek så drog LIF det längsta strået. Det kändes som en slutspelsmatch och man förstod hur viktig matchen var för båda lagen. Det kämpades, slets, svettades och skreks vid varje avblåsning.
Matchen hade en härlig intensitet och slutet var dramatisk. 26-26 med trettio sekunder kvar, domaren blåser straff. Konrad Rasmussen kliver fram och är iskall, 27-26. Varberg gör ett desperat försök, men Peter Carlsson räddar.
En härlig match som hade det mesta och det var mycket jag gillade. Satt bakom LIF:s bänk i första halvlek och det var en märkbar skillnad mot tidigare matcher. Där man har sett allt för många gamnackar och hängbjörkar när det har gått emot, ser man idag en helt annan glöd, energi och kämpavilja. Det spelar ingen roll om man tittar på spelarna på planen eller de på bänken, det är ett grymt drag. Ska bli intressant om denna seger också kan lyfta laget vidare mot nya höjder. Idag var det bra målvaktsspel, bra skytte och snygga inspel till matchens lirare Fatlum Ahmeti som är grymt effektiv inne på linjen.
Vi kan konstatera att när Falum och Konrad gör många mål, då vinner LIF. Tio senast på båda, nio idag på båda. Lindesberg är fortfarande obesegrade 2013, vad mer finns att säga än gott nytt år LIF Lindesberg!
Han gjorde nio mål och blev vald till matchens bästa lirare, hur kändes det Fatlum Ahmeti?
– Tack, det kändes bra, speciellt bra när vi vinner! Fast egentligen spelar det ingen roll att jag blev vald, viktigast ar att vi vann, säger Fatlum.
Vad tycker du om matchen, var det tufft därute?
– Man kan se att båda lagen kämpar för poängen, det är viktiga poäng. Det är aldrig någon ledning med fem bollar utan det är jämt hela tiden, så det var lite nervöst. Vi gör en bra match, bra försvar och anfall, vi gör en bra laginsats.
Det känns som att det skillnad ¨på energin i laget?
– Så är det, det är annorlunda mot förrut. Spelarna på bänken, ledarna och publiken kämpar för segern, det är inte bara spelarna på planen som gör det.
En som fick göra debut på hemmaplan och som också är obesegrad med LIF var nyförvärvet från Guif Sebastian Hammar, är det din förtjänst att laget börjat vinna?
– Jag tar inte på mig så jättemycket, men det är jättekul att vinna och vi spelar bra också, säger Sebastian.
Hur har det funkat att komma in i det här laget?
– Jag har en jättebra känsla. Det är jättesköna grabbar i laget, bra träningar och allt runt omkring verkar bra, så jag är bara positiv just nu.
Hemmapremiär för dig, har du spelat här förrut?
– Ja det har jag, ett antal gånger. Det är en jättefin arena, bra stämning här idag.
Hur upplever du stämningen i laget?
– Jag tycker att vi krigar på hela matchen och är man starkare då vinner man sådana här matcher, avslutar Hammar.
Matchfakta:
Slutresultat: 27-26 (13-13)
Publik: 950
Straffar: LIF 6/3 Varberg 3/3
Målskyttar LIF: Konrad Rasmussen 9, Fatlum Ahmeti 9, Jacob Nelson 3, Sebastian Hammar 2, Ricky Nordahl 1 Gashi Bashkim 1, Gustav Ekström 1, Albin Järlstam 1
Målskyttar Varberg: Albin Lagergren 12, Joseph Davis 5, Tobias Bengtsson 5, Michael Kant 2, Alex Erixon 2,
Utvisningar: LIF 3, Varberg 2
Resultat övrig match omgång 16:
IF Hallby HK-OV Helsingborg HK 20-28
Tabell från everysport.com
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.