Den stora julfesten signerad Martin Almgren och Jesper Hugosson blev precis den succé som duon hade hoppats på, med en nästintill fullsatt aula under helgens båda föreställningar. Förutom sång och musik av förstklassig kvalitet bjöds publiken även på högklassig underhållning av Stefan Jansson, där till och med de övriga artisterna på scenen hade problem att hålla sig för skratt.
Årets julfest i Lindeskolans aula började finstämt med den klassiska jullåten Have yourself a merry little Christmas, med Jesper Hugosson på både sång och piano. Precis som tidigare år bjöd man på en mycket blandad repertoar, där publiken fick smakbitar av det mesta man kan tänkas vilja ha. Allt från klassisk soul från Linnea Wilhelmsson till Martin Almgrens egenskrivna jullåt Peaceful Christmas, och publiken ville bara ha mer.
Kvällens största gåshud kom under Björn Eremos framförande av You raise me up, och han visade ännu en gång att han besitter en röst av världsklass. Kvällens största magknip stod Stefan Jansson för, som med sina gestaltningar av en mängd olika karaktärer, den ena galnare än den andra, fick publiken att brista ut i gapskratt. Inte ens hans kollegor på scenen klarade av att hålla sig för skratt när han helhjärtat gick in i sina karaktärer och gav dem liv.
Julfesten avslutades sedan med att en smått galen och något förvirrad regissör, spelad av Stefan Jansson, intog scenen för att tillsammans med hela ensemblen framföra ett julspel som enligt honom själv inte var repeterat sedan innan. När Martin Almgren fick på sig en gloria för att spela det lilla Jesusbarnet kved publiken av skratt, och det var nog många som fick träningsvärk i magmusklerna efter föreställningen.
Hela ensemblen möttes sedan av stående ovationer från publiken, som tackade för en kvälls högklassig underhållning när det behövdes som allra mest.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.