Den stora julfesten signerad Martin Almgren och Jesper Hugosson blev precis den succé som duon hade hoppats på, med en nästintill fullsatt aula under helgens båda föreställningar. Förutom sång och musik av förstklassig kvalitet bjöds publiken även på högklassig underhållning av Stefan Jansson, där till och med de övriga artisterna på scenen hade problem att hålla sig för skratt.
Årets julfest i Lindeskolans aula började finstämt med den klassiska jullåten Have yourself a merry little Christmas, med Jesper Hugosson på både sång och piano. Precis som tidigare år bjöd man på en mycket blandad repertoar, där publiken fick smakbitar av det mesta man kan tänkas vilja ha. Allt från klassisk soul från Linnea Wilhelmsson till Martin Almgrens egenskrivna jullåt Peaceful Christmas, och publiken ville bara ha mer.
Kvällens största gåshud kom under Björn Eremos framförande av You raise me up, och han visade ännu en gång att han besitter en röst av världsklass. Kvällens största magknip stod Stefan Jansson för, som med sina gestaltningar av en mängd olika karaktärer, den ena galnare än den andra, fick publiken att brista ut i gapskratt. Inte ens hans kollegor på scenen klarade av att hålla sig för skratt när han helhjärtat gick in i sina karaktärer och gav dem liv.
Julfesten avslutades sedan med att en smått galen och något förvirrad regissör, spelad av Stefan Jansson, intog scenen för att tillsammans med hela ensemblen framföra ett julspel som enligt honom själv inte var repeterat sedan innan. När Martin Almgren fick på sig en gloria för att spela det lilla Jesusbarnet kved publiken av skratt, och det var nog många som fick träningsvärk i magmusklerna efter föreställningen.
Hela ensemblen möttes sedan av stående ovationer från publiken, som tackade för en kvälls högklassig underhållning när det behövdes som allra mest.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.