Matilda Kleber är ansvarig för gastrons kök, och ser fram emot helgens invigning. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Hörnet i uterummet som kommer fungera som showroom för Linas inredningsbutik. Foto: Camilla Lagerman
Färgerna i gastron är dova, med mörka träslag och mörkt skinn. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Den platsbyggda hyllan bakom baren är nu färdigställd. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Den anrika skylten har nu fått sin plats. Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs första shuffleboard har nu kommit på plats. Foto: Camilla Lagerman
Gastropuben är nu redo att ta emot sina gäster
Matilda Kleber är ansvarig för gastrons kök, och ser fram emot helgens invigning. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Hörnet i uterummet som kommer fungera som showroom för Linas inredningsbutik. Foto: Camilla Lagerman
Färgerna i gastron är dova, med mörka träslag och mörkt skinn. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Den platsbyggda hyllan bakom baren är nu färdigställd. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Den anrika skylten har nu fått sin plats. Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs första shuffleboard har nu kommit på plats. Foto: Camilla Lagerman
Gastropuben är nu redo att ta emot sina gäster
Imorgon, lördag, är det dags för LindeGastro att slå upp portarna till den delen av restaurangen som hittills varit under ombyggnad och därför hemlig, nämligen gastropuben.
– Vi hoppas att det är många som kommer, och att det bli väl mottaget, säger Matilda Kleber som är ansvarig för gastrons kök.
De sista detaljerna håller som bäst på att färdigställas inför lördagens stora invigning, när LindeNytt hälsar på under torsdagseftermiddagen. Det städas, putsas och piffas för att allt ska vara i sin ordning när gästerna anländer.
I det inglasade uterummet står Lina Ådin och fixar i det hörn som faktiskt kommer att fungera som ett showroom för hennes inredningsbutik där återbruk står i fokus. Den största delen av hennes försäljning sker via Instagram, där hennes sida Återanvändarna har ca 3000 följare.
– Det kommer finnas ett urval av mitt sortiment här, och tanken är att man ska kunna köpa med sig inredning hem efter man har ätit lunch eller middag, säger Lina med ett leende.
Lina, som ursprungligen är från Vallentuna, flyttade till Nora för ungefär 4 år sedan, och bytte då sitt arbete som sjuksköterska mot en helt annan form av omsorg, nämligen av gamla möbler. Hon har också i allra högsta grad varit involverad i inredningen och färgsättningen av restaurangen.
– Det har varit jätteroligt, och jag har fått göra lite av varje, idag betsar jag bord till exempel, skrattar hon.
Lina Ådin fixar till inredningsdetaljer som sedan kommer kunna köpas med hem. Foto: Camilla Lagerman
Även i köket är det full aktivitet, där Matilda Kleber ansvarar för gastrons kvälls- och helgmenyer. Trots sin ringa ålder är 24-åringen från Fellingsbro mycket meriterad, och har efter studenten från Lindeskolans Restaurang- och livsmedelsprogram arbetat på flera större restauranger i Sverige. Bland annat jobbade hon i Sälen på vinterhalvåret och sommaren i Båstad, men de senaste åren har Örebro varit basen för Matilda, som nu alltså tar sig an Lindesberg.
– Det ska bli jätteroligt, men också en utmaning. Jag har aldrig jobbat i Lindesberg, så jag vet inte hur långt man vågar tänja gränserna. Men förhoppningsvis kommer gästerna gilla det, säger hon glatt.
Redan under invigningskvällen ges det tillfälle att smaka på Matildas matlagningskonst, då man komponerat en meny som bland annat kommer att innehålla råvaror från lokala producenter.
– Vi använder kött från BergslagsDelikatesser och sedan kommer vi att servera glass från En får tacka. Förhoppningsvis kan vi vidga vyerna och ta in fler lokala producenter, för det finns väldigt många!
Under lördagen öppnar man dörrarna strax innan kl 16, och sedan väntar uppsnack inför LIF Lindesbergs bortamatch mot Hammarby, som från kl 17 sänds på fyra tv-skärmar i restaurangen.
– Det ska bli roligt, och jag hoppas att folk kommer hit och testar vårt utbud av mat och dryck, säger Mikael Karlsson och fortsätter:
– Första helgen tar vi inga bordsbokningar, utan det är bara att komma in. Alla är välkomna!
När det svarta tygdraperiet som skärmat av lunchrestaurangen från gastron faller för att knyta ihop de båda serveringarna, infinner sig en kort stunds tystnad.
– Nu är det gåshud, avslutar Pontus Lindroth.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...