Lördagens dubbelarrangemang för LIF Lindesberg och Lindlöven blev ingen succé om man ser det rent publikt. Men på lite längre sikt kan det mycket väl bli succéartat att föreningarna börjat samarbeta.
Den dubbla sportlördagen blev aldrig någon större publiksuccé. Det kom 425 personer till arenan för att se LIF Lindesberg ta stryk av Skånela och inte fler än 284 själar tog plats i Lindehov för att se Lindlöven ta tre i allra högsta grad jätteviktiga poäng i mötet med Nybro Vikings.
Men det var kanske inte så mycket annat att vänta. Brandgult har ju effektivt sumpat sin publiks förhoppningar och sina egna möjligheter att upprepa fjolårsvårens positiva avslutning med ett häftigt kval och Lindlöven hade efter förlusten i måstematchen mot Borlänge satt sig i ett ytterst prekärt läge i botten av den södra Allettan.
Det var inte direkt förutsättningar som övertygar en tveksam publik.
Man kan väl också anta att besvikelsen över den tama insatsen och förlusten i handbollsmatchen mot Skånela gjorde att några marginalåskådare tappade sugen och skippade att fortsätta lördagen i sportens tecken med hockey i Lindehov. Ingen kan i så fall klandra dem.
Men även om Lindesbergs lag har haft svårt att leverera glädjande resultat den här säsongen (mer i LIFs än i Lindlövens fall sett till förutsättningarna) måste det ändå understrykas att initiativet med en biljett till båda matcherna var ytterst positivt.
Att klubbarna efter att tidigare under säsongen ha uppmärksammat att deras matcher på hemmaplan krockade på tok för ofta och därmed konkurrerade med varandra snabbt inledde en dialog och hittade en lösning redan under innevarande spelår sänder fantastiska signaler.
Det blev ingen publiksuccé under helgen som passerade, men att LIF Lindesberg kunde flytta starttiden för sin match och att dubbelbiljetten erbjöds redan den här säsongen skapar ordentlig tillförsikt inför fortsättningen.
– Att hitta en gemensam linje. Bara en så enkel sak som gemensamma biljetter är en bra start, sa LIFs klubbchef Anders Nyman till Lindenytt.
En mycket bra start och kunde man med (nåväl) kort varsel få till den här typen av lösning redan under våren borde man kunna samarbeta väldigt mycket mer framgent.
Med tanke på Lindesbergs storlek är LIF och Lindlöven två ganska prominenta aktörer i den svenska sporthierarkin och jag är övertygad om att de två föreningarna kan lära väldigt mycket av varandra bara genom att sitta ner och utbyta erfarenheter. Brandgult drömmer om att en dag ta sig tillbaka till landets högsta liga. En dröm som trots årets ganska tröga resultatutveckling inte alls är att betrakta som en utopi. Lindlöven har försiktigt börjat uttala en målsättning om att nå Hockeyallsvenskan. Det är, med tanke på vilka storheter man har att tampas med, att spänna bågen högt, men det är inte helt orealistiskt.
Men jag är helt övertygad om att ifall de två föreningarna samarbetar så kommer båda de där målsättningarna att infrias betydligt tidigare än om de inte gör det.
Att den processen är igång tycks lovande.
Det blev ingen publiksuccé i helgen, men jag skulle vilja påstå att det var en succé just bara att föreningarna kom till skott redan i år.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.