Den här kvällen gläntade hamburgerbaren Enellys på dörrarna för att låta särskilt inbjudna testa på det smaskiga burgarutbudet. Officiellt öppnar Enellys nu på torsdag klockan 10.30, men fram till dess kan LindeNytt bjuda på ett visuellt smakprov inifrån restaurangen.
Ikväll var omkring 200 gäster inbjudna att komma till Enellys för att provsmaka den nya restaurangens burgarmeny. Strax före 18-slaget är personalen fullt upptagna med att förbereda, grilla och fritera samtidigt som kvällens första gäster gör entré.
– Det här är verkligen spännande, jätteroligt, och att vi dessutom har kunnat erbjuda 20 stycken jobb, säger Christer Sahlsten glatt.
Någon som tycker att det är lite pirrigt inför kvällen är restaurangchefen Veronica Andersson.
– Det är jättespännande! Och lite pirrigt såklart. Det är fantastiskt roligt att få vara med från början. Vi har bra personal och härlig stämning, de är skitgulliga. Man ska kunna ha roligt tillsammans samtidigt som man arbetar, säger Veronica med ett strålande leende.
Veronicas allra första arbete, 1978, var på Lindegrillen och också där flippades hamburgare.
– Det känns som att cirkeln är sluten nu, skrattar Veronica.
– Min chef då hette Christer, och min chef nu heter Christer. Det jobbet jag hade då gav mig känslan av en bra arbetsplats, och det har levt med mig under åren. Vi har ung personal här, de är från 16 år gamla, och jag vill att den dagen de slutar, att de också ska kunna bära med sig en bra känsla. Att de känner att de blir sedda och blir bra omhändertagna.
Veronica konstaterar vidare att det är ett tufft jobb med högt tempo, och oavsett tandvärk eller för få timmars sömn så måste man bemöta kunden med ett leende. För att träna upp sig så har några i personalen gått bredvid hos Enellys i Örebro, och även Veronica har varit där för att få in snitsen.
– Jag har varit där länge för att lära mig konceptet, och så ska jag kunna sådant som schemaläggning och löner, säger Veronica.
De allra första kunderna som stegar fram till disken för att beställa är Liselott Lodén tillsammans med Mats Jander från Bergslagens Sparbank. De får snabbt sina burgare serverade av Rasmus Bolande och Hanna Berglin.
– Riktigt gott, mycket kött i hamburgare, riktigt köttigt, tycker Liselott om sin mat.
Mats håller med:
– Jättegott! Utan tvekan bästa hamburgaren i stan. Jag tycker att det är kul att man vågar satsa på något i den här stan!
Doften av hamburgare och pommes frites sprider sig i den tjusiga, fräscha lokalen och gästerna rullar in allteftersom. Rasmus och Hanna tar emot beställningarna, och tjejerna i köket fixar i ordning med en väldig fart.
– Det är väldigt olika vad de väljer, säger Hanna.
– Den helt vanliga hamburgaren har vi inte ens gjort, folk vill nog lyxa till det lite mer när de kommer hit, tror Rasmus.
– Ja, vanlig hamburgare har man ju ätit förut, konstaterar Hanna.
Enellys öppnar för allmänheten på torsdag klockan 10.30, och då är alla välkomna att prova den spännande menyn.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.