Morgonglatt gäng, som redan klockan 07.00 på torsdagen öppnade den helt nya Hyrmaskiner-butiken. Foto: Camilla Lagerman
Den nya entrén ligger på fastighetens framsida numera. Foto: Camilla Lagerman
Den större butiken ger möjlighet till bättre exponering av allehanda produkter. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Golv och kakel är en av nyheterna i butiken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glada miner när butik öppnade i dubbelt så stor kostym
Morgonglatt gäng, som redan klockan 07.00 på torsdagen öppnade den helt nya Hyrmaskiner-butiken. Foto: Camilla Lagerman
Den nya entrén ligger på fastighetens framsida numera. Foto: Camilla Lagerman
Den större butiken ger möjlighet till bättre exponering av allehanda produkter. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Golv och kakel är en av nyheterna i butiken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glada miner när butik öppnade i dubbelt så stor kostym
Företaget Hyrmaskiner, som sedan starten 2007 har huserat i relativt trångbodd miljö på olika adresser, öppnade på torsdagsmorgonen i helt ny och rymlig kostym. Under hösten 2018 har företaget flyttat verksamheten inom samma fastighet (LindePac) och byggt upp en regelrätt butik i större format.
– Det är så stor skillnad, det här innebär bland annat att vi kan exponera alla produkter ute i butiken istället för att lagerhålla bakom disk så att säga, berättar Janne Andersson, Hyrmaskiner Lindesberg.
Janne Andersson och Johanna Eriksson. Foto: Camilla Lagerman
Klockan 07.00 premiäröppnade nya Hyrmaskiner Lindesberg med en mer än dubbelt så stor butik jämfört med tidigare. Dessutom med en tydlig entré och stor parkering direkt utanför butiken.
Som LindeNytt rapporterat tidigare är företagets ambition med satsningen, att nu kunna ge ännu bättre service till kunderna – och framförallt nå ut till privatpersoner bättre än tidigare.
– Vi hoppas att den nya butiken skall få fler privatpersoner att hitta hit, för tidigare har merparten av kunderna varit företagare. Det blir ju faktiskt något helt annat nu med en riktig butik, oavsett om man vill köpa eller hyra av oss, förklarar Janne Andersson.
Företagets paroll var från starten uthyrning av byggmaskiner och verktyg för stora och små byggprojekt. Under åren har försäljning blivit en del av konceptet, men det är först nu som en ordentlig satsning sker på just försäljning av såväl maskiner som tillbehör och mycket annat som hör branschen till.
– Det är så stor skillnad, det här innebär bland annat att vi kan exponera alla produkter ute i butiken istället för att lagerhålla bakom disk så att säga. Det tror jag kommer att passa privatpersoner mycket bättre, att man kan gå runt och titta i lugn och ro, säger Janne Andersson.
En av nyheterna är ett så kallat ”showroom”, en avdelning där man visar golv och kakel.
Företagets VD, Bengt-Erik Persson, har tidigare påpekat att man inte vill utveckla verksamheten till en bygghandel.
– Hos oss skall man kunna köpa och hyra alla maskiner man behöver samt skruvar och fästmaterial, men byggmaterialet får andra stå för, kommenterade Bengt-Erik Persson planerna i höstas.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
Tacksamhet mitt i all oro
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog...