Tilia, 10 år, höll på att skrämma slag på häxan med sin utstyrsel. Hon lyckades dessutom fånga en av rymlingarna. Foto: Camilla Lagerman
11-åriga Agnes fångade in den allra första spindeln. Foto: Camilla Lagerman
Olle lyckades hitta en spindel som gömt sig under några löv. Foto: Camilla Lagerman
Max Tegelaar och Tilde Keskisaari letade ihärdigt och fick lön för mödan. Foto: Camilla Lagerman
Sana och Mobina kom med sina elsparkcyklar och lyckades hitta varsin spindel. Foto: Camilla Lagerman
12-åriga Wais hittade den allra sista spindeln, Foto: Camilla Lagerman
Glada vinnare i LindeNytts Hallovinn
Tilia, 10 år, höll på att skrämma slag på häxan med sin utstyrsel. Hon lyckades dessutom fånga en av rymlingarna. Foto: Camilla Lagerman
11-åriga Agnes fångade in den allra första spindeln. Foto: Camilla Lagerman
Olle lyckades hitta en spindel som gömt sig under några löv. Foto: Camilla Lagerman
Max Tegelaar och Tilde Keskisaari letade ihärdigt och fick lön för mödan. Foto: Camilla Lagerman
Sana och Mobina kom med sina elsparkcyklar och lyckades hitta varsin spindel. Foto: Camilla Lagerman
12-åriga Wais hittade den allra sista spindeln, Foto: Camilla Lagerman
Glada vinnare i LindeNytts Hallovinn
LindeNytts förvirrade gamla häxa fick finfin hjälp av traktens ungdomar i jakten på hennes förrymda spindlar. Det hela blev en betydligt smidigare historia än den numera berömda jakten på Sir Vääs från Skansen, då samtliga sju spindlar fångades in på mindre än två timmar. Nu vilar häxan och hennes små vänner ut efter måndagens spännande äventyr.
Redan någon minut efter klockan 16.00 dök de första ungdomarna upp på Loppholmarna, som var den plats där häxan stod och väntade. Syskonen Agnes och Olle stod redo när tävlingsinlägget publicerades och cyklade sedan i raketfart för att komma till häxans undsättning. Som tack för hjälpen fick de varsitt riktigt fint pris som kan passa bra under höstlovet.
En rymling fångas in i ett träd. Foto: Camilla Lagerman
Agnes och Olle var dock långt ifrån ensamma om att söka igenom Loppholmarna i jakten på de åttabenta rymlingarna, och en efter en kunde de sedan fångas in.
Häxan och hennes spindlar tackar så mycket för all hjälp hon fick under Halloweenkvällen, och LindeNytt vill rikta ett stort tack till våra generösa sponsorer Mejk, Lindesbergs Biograf, Energikällan samt Kajsa & Pinnens bowling och restaurang.
Fotnot: Inga plastspindlar kom till skada under skattjakten.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.