Det lackar mot jul och firandet väntar vi med fördel in med ett litet julrim som sammanfattar Lindlövens höstsäsong. Håll till godo.
Hösten har varit av en trevlig sort
Där Linde inga onödiga poäng skänkt bort
Det räckte till en plats topp fem
På gränsen till att en Allettan-plats ro hem
Stor del i detta har en herre från grannlandet i öst
Jussi Salo kom in med en ny och proffsig röst
Vissa herrar med rutin fick kliva bort
För att få in killar av mera arbetsvillig sort
Lindlöven blev till ett helt nytt lag
Där vekaste länk plötsligt var mindre svag
Hade de bara några puckar till i rätt matcher lyckats sätta
Hade det till och med kunnat räcka till en Alletta
Försvarsspelet måste vara bra
Om man många starka segrar ska ta
I det hänseendet har Linde imponerat
De defensiva linjerna tydligt solidifierat
Laget krigade bäst av alla när de spelade i box
Lindehov kan härmed kallas för Fort Knox
Kort och gott kunde krigarna ståta med ett eget spel
Sådant betyder faktiskt en hel del
Lindlöven satsade dessutom på tre målvakter av klass
Men en visade sig vara extra vass
Mattias Pettersson seglade till målvaktsligans topp
Han för samtliga västseriens skyttar satte stopp
De flesta såg det nog som från ovan en skänk
Ja, utom Ulvestav och Brown som ju mest fick nöta bänk
Patrik Näslund klev in som ny kapten med kraft
Det är länge sedan en sådan ledare laget haft
Men några lirare föll också bort
På grund av att de var av skicklig sort
Chansen i allsvenskan får inte var man
Men det fick Henrik Warman
Det blir spännande att se om han är sig lik
När han återvänder hem från BIK
Att ha en spelare som ”Sill”
Det är klart att alla vill
Men han gick vägen till Karlskoga permanent
För Linde var det knappast det bästa som har hänt
Men laget kan se fram emot en spännande vår
Där vägen mot toppen blir lite mindre svår
Att Linde kliver in som solklar favorit
Det är att betrakta som merit
Kanske kan man kröna säsongen med att playoff få spela
Det får bli slutpunkt på det hela
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.