Se till att hålla koll på din munhälsa så undviker du risken för hjärt- och kärlsjukdomar och att tänderna lossnar. Det var budskapet när familjetandläkaren Torbjörn Lindhe idag höll föredrag på Rotarys öppna lunchmöte. Han driver en populär tandläkarpraktik i Lindesberg som har över 2000 regelbundet återkommande patienter.- Jobbet är otroligt spännande och det har hänt så mycket sedan jag studerade på 80-talet, säger Torbjörn Lindhe. Då hade nästan varje unge hål i tänderna och 1,5 miljoner svenskar bar helproteser i munnen. Idag ser man nästan inget av detta.
Lindhe Tandläkarpraktik har funnits i Lindesberg sedan 1997 med Torbjörn Lindhe som ägare. Han arbetar ihop med två tandhygienister och tre tandsköterskor som tillsammans förebygger tandsjukdomar och behandlar många Lindebor. Och idag är det inte bara behandling utan många gånger också estetisk tandvård som patienterna önskar hjälp med.
– Mötet med människorna och möjligheten att hjälpa till är det roligaste på jobbet, säger Torbjörn Lindhe. Att se hur en människa med trasiga tänder rätar på ryggen och börjar le – efter en totalrenovering med exempelvis porslinsfasader-det är häftigt.
Tandläkaryrket har förändrats mycket de sista trettio åren. På 1960-talet hade de flesta barn i mellanstadieåldern många hål i tänderna varje år och det var då de stora insatserna med förebyggande fluorbehandling sattes in. Många har minnen av fluortanten som varje vecka avbröt lektionerna i skolan. Nu för tiden har, upp emot, en tredjedel av alla tonåringar i Sverige aldrig behövt laga sina tänder.
– Det är oftast de äldre som idag har karies, berättar Torbjörn Lindhe. Dessutom har även en del äldre även problem med tandlossning, vilket numera är en folksjukdom.
Just tandlossning är ett gissel som kräver långa och omfattande behandlingar och där patienten själv måste delta aktivt i behandlingen om man ska kunna nå goda resultat. Torbjörn Lindhe understryker hur viktigt det är att förebygga.
– Man ska veta att forskningen har påvisat ett samband mellan tandlossning och hjärtinfarkt och kärlkramp. Så det finns all anledning att borsta ordentligt och rengöra munnen regelbundet dagligen.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.