I lördags öppnade Tennisklubben sin padeltennis – på nationaldagen var det Golfklubbens tur. Stefan Leskinen och Per Nyberg bjöd på både välkomsttal och uppvisningsmatch när Lindesberg fick sin andra padelbana.
– Det är fantastiskt roligt! En lång resa är över, även om det gått fort här på slutet, kommenterar Per Nyberg.
Själv är han en av de som varit med och drivit padelprojektet allra längst i Lindesberg. Nyberg stiftade bekantskap med sporten på ett besök i Spanien 1994. Kort därefter började han att resa ner på golfresor till Barcelona och fortsatte padelspelandet vid sidan av, en sport som spridit sig från ursprungslandet Argentina.
Sedan några år tillbaka har paddel fått ordentligt fäste även i Sverige och centret i Stockholm har blivit något av ett kändishak, med Zlatan och ”Foppa” som några av gästerna. I lördags fick även Lindesberg sin första padelbana då Lindesbergs Tennisklubb höll invigning.
Tanken var att även Golfklubben skulle ha öppnat sin bana, men försening med byggandet gjorde att invigningen sköts upp. Klockan 12.00 på nationaldagen var det så dags och intresserade samlades för att höra till klubbchef Stefan Leskinen. Tillsammans med Per Nyberg spelade Leskinen en första uppvisningsmatch mot Örebroettorna i padel. Sporten är ganska taktisk av sig, men är väldigt lätt att få känsla för.
– Det är en otroligt kort startsträcka, man kan ha jätteroligt direkt. Man spelar inte med någon handledssnärt, till skillnad från hur det är i tennis, pingis och framförallt squash. Padel är väldigt likt med hur man står och bollar med ett strandtennisrack, berättar Nyberg.
Nyberg: ”Det finns underlag för två banor, ingen tvekan om det”
Projektet med padelbanan är en egen investering som Lindesbergs Golfklubb först klubbade igenom. Man skickade i efterhand in en ansökan till Bergslagens Sparbank, som bestämde för att kliva in och be ett bidrag. Ett samarbete med Lindesbergs Tennisklubb är också påbörjat, där klubbarna tillsammans tagit fram ett bokningssystem och startat seriespel för sommaren.
– Det är väldigt roligt. Vi ville koppla ihop oss för att inte konkurrera, och jag ser att det finns underlag för två banor. Det är ingen tvekan om det, menar Per Nyberg.
Rent sportsligt upplever han att det finns intresse för att göra en lokal satsning på padel, men den stora anledningen till att Golfklubben byggt sin bana är för att skapa en helhet. Padel har fått en mycket social stämpel och allt spel ska ske två mot två. Lindesbergs Golfklubb ser en stor potential och tror att det kommer ge hela anläggningen ett uppsving.
– Just det här med att samla olika åldrar här. Det är tyvärr så att många fortfarande ser golfen som en tant- och gubbsport, men egentligen sträcker det från ung till gammal. Finessen med paddel är att vi kan få in alltifrån små till 40-åringar och det blir en perfekt grej, förklarar Nyberg och fortsätter.
– Förhoppningen är att det ska bli lite av ett spanskt häng härute. Folk är ju lite uppe i varv idag, så vi vill gärna skapa chansen att kunna växla ner och få till det här hänget.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.