I lördags öppnade Tennisklubben sin padeltennis – på nationaldagen var det Golfklubbens tur. Stefan Leskinen och Per Nyberg bjöd på både välkomsttal och uppvisningsmatch när Lindesberg fick sin andra padelbana.
– Det är fantastiskt roligt! En lång resa är över, även om det gått fort här på slutet, kommenterar Per Nyberg.
Själv är han en av de som varit med och drivit padelprojektet allra längst i Lindesberg. Nyberg stiftade bekantskap med sporten på ett besök i Spanien 1994. Kort därefter började han att resa ner på golfresor till Barcelona och fortsatte padelspelandet vid sidan av, en sport som spridit sig från ursprungslandet Argentina.
Sedan några år tillbaka har paddel fått ordentligt fäste även i Sverige och centret i Stockholm har blivit något av ett kändishak, med Zlatan och ”Foppa” som några av gästerna. I lördags fick även Lindesberg sin första padelbana då Lindesbergs Tennisklubb höll invigning.
Tanken var att även Golfklubben skulle ha öppnat sin bana, men försening med byggandet gjorde att invigningen sköts upp. Klockan 12.00 på nationaldagen var det så dags och intresserade samlades för att höra till klubbchef Stefan Leskinen. Tillsammans med Per Nyberg spelade Leskinen en första uppvisningsmatch mot Örebroettorna i padel. Sporten är ganska taktisk av sig, men är väldigt lätt att få känsla för.
– Det är en otroligt kort startsträcka, man kan ha jätteroligt direkt. Man spelar inte med någon handledssnärt, till skillnad från hur det är i tennis, pingis och framförallt squash. Padel är väldigt likt med hur man står och bollar med ett strandtennisrack, berättar Nyberg.
Nyberg: ”Det finns underlag för två banor, ingen tvekan om det”
Projektet med padelbanan är en egen investering som Lindesbergs Golfklubb först klubbade igenom. Man skickade i efterhand in en ansökan till Bergslagens Sparbank, som bestämde för att kliva in och be ett bidrag. Ett samarbete med Lindesbergs Tennisklubb är också påbörjat, där klubbarna tillsammans tagit fram ett bokningssystem och startat seriespel för sommaren.
– Det är väldigt roligt. Vi ville koppla ihop oss för att inte konkurrera, och jag ser att det finns underlag för två banor. Det är ingen tvekan om det, menar Per Nyberg.
Rent sportsligt upplever han att det finns intresse för att göra en lokal satsning på padel, men den stora anledningen till att Golfklubben byggt sin bana är för att skapa en helhet. Padel har fått en mycket social stämpel och allt spel ska ske två mot två. Lindesbergs Golfklubb ser en stor potential och tror att det kommer ge hela anläggningen ett uppsving.
– Just det här med att samla olika åldrar här. Det är tyvärr så att många fortfarande ser golfen som en tant- och gubbsport, men egentligen sträcker det från ung till gammal. Finessen med paddel är att vi kan få in alltifrån små till 40-åringar och det blir en perfekt grej, förklarar Nyberg och fortsätter.
– Förhoppningen är att det ska bli lite av ett spanskt häng härute. Folk är ju lite uppe i varv idag, så vi vill gärna skapa chansen att kunna växla ner och få till det här hänget.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.