I lördags öppnade Tennisklubben sin padeltennis – på nationaldagen var det Golfklubbens tur. Stefan Leskinen och Per Nyberg bjöd på både välkomsttal och uppvisningsmatch när Lindesberg fick sin andra padelbana.
– Det är fantastiskt roligt! En lång resa är över, även om det gått fort här på slutet, kommenterar Per Nyberg.
Själv är han en av de som varit med och drivit padelprojektet allra längst i Lindesberg. Nyberg stiftade bekantskap med sporten på ett besök i Spanien 1994. Kort därefter började han att resa ner på golfresor till Barcelona och fortsatte padelspelandet vid sidan av, en sport som spridit sig från ursprungslandet Argentina.
Sedan några år tillbaka har paddel fått ordentligt fäste även i Sverige och centret i Stockholm har blivit något av ett kändishak, med Zlatan och ”Foppa” som några av gästerna. I lördags fick även Lindesberg sin första padelbana då Lindesbergs Tennisklubb höll invigning.
Tanken var att även Golfklubben skulle ha öppnat sin bana, men försening med byggandet gjorde att invigningen sköts upp. Klockan 12.00 på nationaldagen var det så dags och intresserade samlades för att höra till klubbchef Stefan Leskinen. Tillsammans med Per Nyberg spelade Leskinen en första uppvisningsmatch mot Örebroettorna i padel. Sporten är ganska taktisk av sig, men är väldigt lätt att få känsla för.
– Det är en otroligt kort startsträcka, man kan ha jätteroligt direkt. Man spelar inte med någon handledssnärt, till skillnad från hur det är i tennis, pingis och framförallt squash. Padel är väldigt likt med hur man står och bollar med ett strandtennisrack, berättar Nyberg.
Nyberg: ”Det finns underlag för två banor, ingen tvekan om det”
Projektet med padelbanan är en egen investering som Lindesbergs Golfklubb först klubbade igenom. Man skickade i efterhand in en ansökan till Bergslagens Sparbank, som bestämde för att kliva in och be ett bidrag. Ett samarbete med Lindesbergs Tennisklubb är också påbörjat, där klubbarna tillsammans tagit fram ett bokningssystem och startat seriespel för sommaren.
– Det är väldigt roligt. Vi ville koppla ihop oss för att inte konkurrera, och jag ser att det finns underlag för två banor. Det är ingen tvekan om det, menar Per Nyberg.
Rent sportsligt upplever han att det finns intresse för att göra en lokal satsning på padel, men den stora anledningen till att Golfklubben byggt sin bana är för att skapa en helhet. Padel har fått en mycket social stämpel och allt spel ska ske två mot två. Lindesbergs Golfklubb ser en stor potential och tror att det kommer ge hela anläggningen ett uppsving.
– Just det här med att samla olika åldrar här. Det är tyvärr så att många fortfarande ser golfen som en tant- och gubbsport, men egentligen sträcker det från ung till gammal. Finessen med paddel är att vi kan få in alltifrån små till 40-åringar och det blir en perfekt grej, förklarar Nyberg och fortsätter.
– Förhoppningen är att det ska bli lite av ett spanskt häng härute. Folk är ju lite uppe i varv idag, så vi vill gärna skapa chansen att kunna växla ner och få till det här hänget.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.