Efter en lång vinter är golfsäsongen äntligen igång. På valborgsdagen höll Lindesbergs Golfklubb årets första tävling, insvept i kyla och mörka moln. Men några ledsamheter vilade det absolut inte över de 24 lag som slöt upp för Vårscramblen.
– Det var inga sura miner idag alls och det var först på sista bollen som vi fick lite regnstänk. Så vi hade bra flyt med vädret, berättar Patrik Klockare.
I egenskap av tävlingsansvarig var det Klockare som ledde årets första tävling på Lindesbergs golfbana. Klubben valde att inleda med Vårscramblen, en tävling med en lite speciell touch.
Vårscramblen spelas efter Texas Scramble-formen, som innebär att man delar in sig i lag om tre. Samtliga i laget slår ut från tee, utslagsplatsen, och därifrån spelar man på bästa boll. När man sedan valt den bäst placerade bollen får den person som slagit den bollen inte medverka på nästa slag.
”En väldigt trevlig spelform”
Inför denna upplaga av Vårscramblen hade Golfklubben fått in 24 anmälda lag. Det innebär totalt 72 spelare, en siffra i nivå med vad man hade hoppas på. Just att spela i lag istället för individuellt har sina fördelar.
– Man kan ju peppa varandra mycket bättre. Sen blir det kanske lite mer strategiskt spel också, att en spelar säkert och att en chansar lite mera. Det är en väldigt trevlig spelform och den gör att alla blir deltagande i laget, förklarar Patrik Klockare.
– Det blir ju bättre resultat när man har flera bollar att spela på. Men man får försöka att spela bra allihopa.
Allra bäst visade det sig gå för laget bestående av Carl och Per Nyberg och Niklas Fagrell. Trion tog hem segern genom att gå in på resultatet 57,1. Regnet höll sig undan, tävlingen gick bra och Lindesbergs Golfklubb är nu igång med ett nytt tävlingsår.
Topp 5 Vårscramblen:
1 Per Nyberg, Carl Nyberg och Niklas Fagrell – 57,1
2 Adam Andersson, Max Eriksson och Oscar Carlsson – 59
3 Hampus Hedin, Fredrik Sjöqivst och Benny Åhrlin – 60,1
4 Rodney Pettersson, Tommy Larsson och Peter Karlsson – 61,2
5 Henrik Hietala, Malin Öhman och Thomas Bouvin – 61,5
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.