Efter en lång vinter är golfsäsongen äntligen igång. På valborgsdagen höll Lindesbergs Golfklubb årets första tävling, insvept i kyla och mörka moln. Men några ledsamheter vilade det absolut inte över de 24 lag som slöt upp för Vårscramblen.
– Det var inga sura miner idag alls och det var först på sista bollen som vi fick lite regnstänk. Så vi hade bra flyt med vädret, berättar Patrik Klockare.
I egenskap av tävlingsansvarig var det Klockare som ledde årets första tävling på Lindesbergs golfbana. Klubben valde att inleda med Vårscramblen, en tävling med en lite speciell touch.
Vårscramblen spelas efter Texas Scramble-formen, som innebär att man delar in sig i lag om tre. Samtliga i laget slår ut från tee, utslagsplatsen, och därifrån spelar man på bästa boll. När man sedan valt den bäst placerade bollen får den person som slagit den bollen inte medverka på nästa slag.
”En väldigt trevlig spelform”
Inför denna upplaga av Vårscramblen hade Golfklubben fått in 24 anmälda lag. Det innebär totalt 72 spelare, en siffra i nivå med vad man hade hoppas på. Just att spela i lag istället för individuellt har sina fördelar.
– Man kan ju peppa varandra mycket bättre. Sen blir det kanske lite mer strategiskt spel också, att en spelar säkert och att en chansar lite mera. Det är en väldigt trevlig spelform och den gör att alla blir deltagande i laget, förklarar Patrik Klockare.
– Det blir ju bättre resultat när man har flera bollar att spela på. Men man får försöka att spela bra allihopa.
Allra bäst visade det sig gå för laget bestående av Carl och Per Nyberg och Niklas Fagrell. Trion tog hem segern genom att gå in på resultatet 57,1. Regnet höll sig undan, tävlingen gick bra och Lindesbergs Golfklubb är nu igång med ett nytt tävlingsår.
Topp 5 Vårscramblen:
1 Per Nyberg, Carl Nyberg och Niklas Fagrell – 57,1
2 Adam Andersson, Max Eriksson och Oscar Carlsson – 59
3 Hampus Hedin, Fredrik Sjöqivst och Benny Åhrlin – 60,1
4 Rodney Pettersson, Tommy Larsson och Peter Karlsson – 61,2
5 Henrik Hietala, Malin Öhman och Thomas Bouvin – 61,5
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.