Efter en lång vinter är golfsäsongen äntligen igång. På valborgsdagen höll Lindesbergs Golfklubb årets första tävling, insvept i kyla och mörka moln. Men några ledsamheter vilade det absolut inte över de 24 lag som slöt upp för Vårscramblen.
– Det var inga sura miner idag alls och det var först på sista bollen som vi fick lite regnstänk. Så vi hade bra flyt med vädret, berättar Patrik Klockare.
I egenskap av tävlingsansvarig var det Klockare som ledde årets första tävling på Lindesbergs golfbana. Klubben valde att inleda med Vårscramblen, en tävling med en lite speciell touch.
Vårscramblen spelas efter Texas Scramble-formen, som innebär att man delar in sig i lag om tre. Samtliga i laget slår ut från tee, utslagsplatsen, och därifrån spelar man på bästa boll. När man sedan valt den bäst placerade bollen får den person som slagit den bollen inte medverka på nästa slag.
”En väldigt trevlig spelform”
Inför denna upplaga av Vårscramblen hade Golfklubben fått in 24 anmälda lag. Det innebär totalt 72 spelare, en siffra i nivå med vad man hade hoppas på. Just att spela i lag istället för individuellt har sina fördelar.
– Man kan ju peppa varandra mycket bättre. Sen blir det kanske lite mer strategiskt spel också, att en spelar säkert och att en chansar lite mera. Det är en väldigt trevlig spelform och den gör att alla blir deltagande i laget, förklarar Patrik Klockare.
– Det blir ju bättre resultat när man har flera bollar att spela på. Men man får försöka att spela bra allihopa.
Allra bäst visade det sig gå för laget bestående av Carl och Per Nyberg och Niklas Fagrell. Trion tog hem segern genom att gå in på resultatet 57,1. Regnet höll sig undan, tävlingen gick bra och Lindesbergs Golfklubb är nu igång med ett nytt tävlingsår.
Topp 5 Vårscramblen:
1 Per Nyberg, Carl Nyberg och Niklas Fagrell – 57,1
2 Adam Andersson, Max Eriksson och Oscar Carlsson – 59
3 Hampus Hedin, Fredrik Sjöqivst och Benny Åhrlin – 60,1
4 Rodney Pettersson, Tommy Larsson och Peter Karlsson – 61,2
5 Henrik Hietala, Malin Öhman och Thomas Bouvin – 61,5
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.