För första gången på flera år hölls det ett nationaldagstrav vid Fornaboda. Över 1500 i publiken sökte sig till sommaridyllen för att se tio lopp på lunchtravet. I ett fantastiskt väder bjöds det på skrällar, dramatik och väldigt många hemmasegrar.
Klockan 12.20 på nationaldagen gick startskottet för lunchtravets första lopp vid Fornaboda Travbana. Gott om publik hade sökt sig ut till Bergslagens sommarpärla, som badade i solsken. Tio lopp stod på programmet, som kom att bjuda på en hel del överraskningar under dagens gång.
Bland vinnarna var det flera som utmärkte sig i form av riktiga skrällar. Redan i lopp 2 sprang Gigant Sånna in som etta till vinnaroddset 58,96, vilket kom att bli dagens högsta notering. Loppen pågick in på eftermiddagen och de 1500 i publiken trivdes med sin underhållning.
– Självklart har det varit en jättebra dag! Vädret gör ju att det blir riktigt bra med publik, vi fick en fullt godkänd siffra, kommenterar Fornabodas sportchef Claes Broberg.
Två kusk-segrar och en tränarvinst för Lindesberg
– Det var många fin lopp, särskilt kul att det var så pass många hemmasegrar. Både från Örebro och Lindesberg höll sig ekipagen väl framme. Det är alltid extra roligt, fortsätter Broberg.
Sammanlagt skrev två Lindesbergs-kuskar och fem Örebro-ekipage in sig i vinnarkolumnen. Utöver det noterades även en tränarseger i Lindesberg, vilket gav en framgångsrik tävlingsdag för de lokala namnen.
Näst på tur vid Fornaboda står nu SM-finalen för amatörer, som körs lördagen den 18:e juni. Fram till dess kan arrangörerna njuta av måndagens tävling, som var det första nationaldagstravet på flera år. Claes Broberg medger att han drömmer om att Fornaboda även i fortsättningen kan erbjuda trav den sjätte juni.
– Det beror lite på hur tävlingsdatumen ligger till, om det är på en lördag eller ej. Så det är något som är svårt för oss själva att styra över. Men vi hoppas givetvis att vi kan fortsätta med trav på nationaldagen även nästa år.
Samtliga vinnare på nationaldagens lunchtrav:
Lopp 1: Melker – Pierre Nyström
Lopp 2: Gigant Sånna – Kenneth Gorski
Lopp 3: Bellflower – Jan Hägg
Lopp 4: Viktor Danoi – Kaj Widell
Lopp 5: Berga Moa – Kenneth Gorski
Lopp 6: Senorita Edel – Johan A Nilsson
Lopp 7: M.T. Longtallsally – Tom Horpestad
Lopp 8: Gisele de Veluwe – Jorma Kontio
Lopp 9: Frisky Overlord – Belinda Lindberg
Lopp 10: Ester Joy – Ronny M Gustavsson
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.