Hoppet om spel i Grand Prix är släckt för Lindesberg Volley. I årets sista match föll man med 3-2 i set borta mot tabelltvåan Hylte/Halmstad, efter ett dramatiskt avgörande. Resultatet gör att Linde tar jul som femma i Elitserien.
Med chansen om Grand Prix alltjämt levande klev Lindesberg Volley ut till match i Halmstad Arena på söndagen. Hylte/Halmstad stod för motståndet, en tabelltvåa som öppnade med att koppla greppet om det första setet. Linde hamnade efter med ett par poäng och avståndet växte sedan till klara 25-15 till Hyltes fördel.
I andra set studsade sedan Linde tillbaka. Till en början var det dock Hylte som tog en trygg ledning, men efterhand gick Linde ikapp och slutligen förbi. I en jämn upplösning drog gästerna det längsta strået och utjämnade till 1-1. Det följde man sedan upp med att även ta hem set nummer tre, efter än större dramatik och vinst via 25-23.
Hylte skulle dock ta sig tillbaka i ett fjärde set som slutade 25-18 till hemmalaget. Därmed pressade man fram ett avgörande femte set, där Linde omedelbart sattes i ett tre poäng stort underläge. Laget lyckades aldrig repa sig från det och föll med 2-3 i set. Det i kombination med Engelholms seger över RIG Falköping innebar att den viktiga fjärdeplatsen gick förlorad, något som gör att Linde nu missar GP-spel.
– Vi förlorade sista set och det berodde lite på att de spelade upp sig mycket. Det känns surt, dels att förlora den sista matchen och sen är GP borta, konstaterar Freja Morén.
”Vi har spelat upp oss”
Med matchen mot Hylte spelad har Elitseriens grundserie nått halvvägs för Lindes del. Laget tar julvila som tabellfemma. Poängmässigt landar Linde på 17 inspelade pinnar, efter fem vinster och fem förluster på sina tio spelade matcher.
– Av de där fem förlusterna har tre varit med 2-3. Så det har varit tätt och vi har visat att vi fightas för de högre placeringarna. Sen var det lite tungt i början när vi inte hade en så stor trupp, men jag tycker att vi har spelat upp oss, summerar Freja.
Att ta julledigt med en förlust tar självklart emot, men att lyckas pressa Hylte till fem set är samtidigt ett styrkebesked. Även inom laget ser man på prestationen som ytterligare ett steg i rätt riktning.
– Rakt igenom gör vi ändå en rätt bra laginsats. Med tanke på det vi har i ryggsäcken trodde jag inte att vi skulle spela så här bra. Men det finns fortfarande mycket som vi behöver jobba med, medger Freja och blickar fram mot fortsättningen av säsongen.
– Nu vet vi hur alla spelar och kan gå in till våren utifrån det.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-2 (25-15, 23-25, 24-26, 25-18, 15-12)
Publik: 165
Övrigt resultat från Elitserien:
Engelholm-RIG Falköping 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.