Hoppet om spel i Grand Prix är släckt för Lindesberg Volley. I årets sista match föll man med 3-2 i set borta mot tabelltvåan Hylte/Halmstad, efter ett dramatiskt avgörande. Resultatet gör att Linde tar jul som femma i Elitserien.
Med chansen om Grand Prix alltjämt levande klev Lindesberg Volley ut till match i Halmstad Arena på söndagen. Hylte/Halmstad stod för motståndet, en tabelltvåa som öppnade med att koppla greppet om det första setet. Linde hamnade efter med ett par poäng och avståndet växte sedan till klara 25-15 till Hyltes fördel.
I andra set studsade sedan Linde tillbaka. Till en början var det dock Hylte som tog en trygg ledning, men efterhand gick Linde ikapp och slutligen förbi. I en jämn upplösning drog gästerna det längsta strået och utjämnade till 1-1. Det följde man sedan upp med att även ta hem set nummer tre, efter än större dramatik och vinst via 25-23.
Hylte skulle dock ta sig tillbaka i ett fjärde set som slutade 25-18 till hemmalaget. Därmed pressade man fram ett avgörande femte set, där Linde omedelbart sattes i ett tre poäng stort underläge. Laget lyckades aldrig repa sig från det och föll med 2-3 i set. Det i kombination med Engelholms seger över RIG Falköping innebar att den viktiga fjärdeplatsen gick förlorad, något som gör att Linde nu missar GP-spel.
– Vi förlorade sista set och det berodde lite på att de spelade upp sig mycket. Det känns surt, dels att förlora den sista matchen och sen är GP borta, konstaterar Freja Morén.
”Vi har spelat upp oss”
Med matchen mot Hylte spelad har Elitseriens grundserie nått halvvägs för Lindes del. Laget tar julvila som tabellfemma. Poängmässigt landar Linde på 17 inspelade pinnar, efter fem vinster och fem förluster på sina tio spelade matcher.
– Av de där fem förlusterna har tre varit med 2-3. Så det har varit tätt och vi har visat att vi fightas för de högre placeringarna. Sen var det lite tungt i början när vi inte hade en så stor trupp, men jag tycker att vi har spelat upp oss, summerar Freja.
Att ta julledigt med en förlust tar självklart emot, men att lyckas pressa Hylte till fem set är samtidigt ett styrkebesked. Även inom laget ser man på prestationen som ytterligare ett steg i rätt riktning.
– Rakt igenom gör vi ändå en rätt bra laginsats. Med tanke på det vi har i ryggsäcken trodde jag inte att vi skulle spela så här bra. Men det finns fortfarande mycket som vi behöver jobba med, medger Freja och blickar fram mot fortsättningen av säsongen.
– Nu vet vi hur alla spelar och kan gå in till våren utifrån det.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-2 (25-15, 23-25, 24-26, 25-18, 15-12)
Publik: 165
Övrigt resultat från Elitserien:
Engelholm-RIG Falköping 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.