Grand Prix står för dörren efter några veckors spelledighet. Katrineholms Duveholmshall kommer fyllas av volleyboll och på måndag klockan 15:30 slås första serven. Förutom själva serietiteln så är Grand Prix det enda kvar som elitserieklubbarna kan vinna. Engelholm ser ut att gå mot vinst i år men Linde har sina chanser, allt hänger på ortens nya brasse.
Tittar vi på årets upplaga av Grand Prix så finns där inga överraskningar. Visserligen hade Svedala kunnat knipa Katrineholms plats, men ser man till nivåskillnaden mellan lagen så är allt i sin rätt med Katrineholm i ledningen. Engelholm, Hylte/Halmstad, Linde och Katrineholm är helt klart Sveriges fyra starkaste lag.
Engelholm ser ut att vara oslagbara. De går in i Grand Prix utan att ha förlorat en enda matcher på hela hösten, ett högst imponerande resultat. Förklaringen till Engelholms framgång skulle jag vilja säga är den vanliga förklaringen på framgång i svenska volleyboll de har dem bästa svenska spelarna. Det brukar vara en väldigt liten skillnad mellan de proffs som kommer till Sverige. Alla blir stjärnor och toppspelare i sina respektive klubbar men sällan är det någon av dem som, sett till serien i stort, är överlägsen de andra. Utav de lag som spelar Grand Prix så brukar alltid alla fyra ha en fylld kvot av utländska spelare, vilket är läget även i år. Vilket lag som blir det bästa handlar sedan om vilket utav dem som har de bästa svenska spelarna. Jag trodde inför säsongen att det skulle bli Katrineholm men det verkar ta längre tid för dem att spela ihop sig än förväntat och något verkar inte stämma, kanske gick de in i serien med lite för högt självförtroende. Däremot har Engelholms svenskor, trots deras ringa ålder, hållit en nivå över förväntningar vilket resulterat i att de står obesegrade. Linde har riktigt starka utländskor, kanske seriens bästa, men tyvärr sänktes nivån på de svenska spelarna för avsevärt i och med Sara Malmlövs avhopp. Jag tror därmed att den absoluta toppen kommer bli svår att nå. För Hylte/Halmstads del är min tolkning att deras proffs inte håller måttet. De har köpt in två amerikanskor som inte har imponerat. Ett litet problem för Hylte/Halmstad är även att de har en svenska som passare. De är därmed det enda laget i Grand Prix som inte har en utländsk spelare på passarpunkten, om man bortser från att Ange Zakarauskaite-Landins nyss fått svenskt pass. Dock är Katarina Persson en väldigt duktig spelare och hon hade troligtvis redan varit i landslaget om hon inte hade blivit långtidsskadad för några år sedan.
Om jag skulle bes tippa Grand Prix så måste jag säga att allt talar för en relativt enkel Engelholmsvinst. Det kommer nog lätt slå ut Katrineholm i semin och kommer komma med gått självförtroende in i finalen. I andra semin handlar allt om Linde och framför allt om fröken Brasse. Om Yslany Kelly har hittat in i laget så är jag övertygad om att Linde är bättre än Hylte/Halmstad, allt handlar bara om hur väl de tränat under vinteruppehållet. Om Linde sedan kan hota Engelholm är jag väldigt tveksam till, men lyckligtvis är idrotten full av överraskningar.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.