Grand Prix står för dörren efter några veckors spelledighet. Katrineholms Duveholmshall kommer fyllas av volleyboll och på måndag klockan 15:30 slås första serven. Förutom själva serietiteln så är Grand Prix det enda kvar som elitserieklubbarna kan vinna. Engelholm ser ut att gå mot vinst i år men Linde har sina chanser, allt hänger på ortens nya brasse.
Tittar vi på årets upplaga av Grand Prix så finns där inga överraskningar. Visserligen hade Svedala kunnat knipa Katrineholms plats, men ser man till nivåskillnaden mellan lagen så är allt i sin rätt med Katrineholm i ledningen. Engelholm, Hylte/Halmstad, Linde och Katrineholm är helt klart Sveriges fyra starkaste lag.
Engelholm ser ut att vara oslagbara. De går in i Grand Prix utan att ha förlorat en enda matcher på hela hösten, ett högst imponerande resultat. Förklaringen till Engelholms framgång skulle jag vilja säga är den vanliga förklaringen på framgång i svenska volleyboll de har dem bästa svenska spelarna. Det brukar vara en väldigt liten skillnad mellan de proffs som kommer till Sverige. Alla blir stjärnor och toppspelare i sina respektive klubbar men sällan är det någon av dem som, sett till serien i stort, är överlägsen de andra. Utav de lag som spelar Grand Prix så brukar alltid alla fyra ha en fylld kvot av utländska spelare, vilket är läget även i år. Vilket lag som blir det bästa handlar sedan om vilket utav dem som har de bästa svenska spelarna. Jag trodde inför säsongen att det skulle bli Katrineholm men det verkar ta längre tid för dem att spela ihop sig än förväntat och något verkar inte stämma, kanske gick de in i serien med lite för högt självförtroende. Däremot har Engelholms svenskor, trots deras ringa ålder, hållit en nivå över förväntningar vilket resulterat i att de står obesegrade. Linde har riktigt starka utländskor, kanske seriens bästa, men tyvärr sänktes nivån på de svenska spelarna för avsevärt i och med Sara Malmlövs avhopp. Jag tror därmed att den absoluta toppen kommer bli svår att nå. För Hylte/Halmstads del är min tolkning att deras proffs inte håller måttet. De har köpt in två amerikanskor som inte har imponerat. Ett litet problem för Hylte/Halmstad är även att de har en svenska som passare. De är därmed det enda laget i Grand Prix som inte har en utländsk spelare på passarpunkten, om man bortser från att Ange Zakarauskaite-Landins nyss fått svenskt pass. Dock är Katarina Persson en väldigt duktig spelare och hon hade troligtvis redan varit i landslaget om hon inte hade blivit långtidsskadad för några år sedan.
Om jag skulle bes tippa Grand Prix så måste jag säga att allt talar för en relativt enkel Engelholmsvinst. Det kommer nog lätt slå ut Katrineholm i semin och kommer komma med gått självförtroende in i finalen. I andra semin handlar allt om Linde och framför allt om fröken Brasse. Om Yslany Kelly har hittat in i laget så är jag övertygad om att Linde är bättre än Hylte/Halmstad, allt handlar bara om hur väl de tränat under vinteruppehållet. Om Linde sedan kan hota Engelholm är jag väldigt tveksam till, men lyckligtvis är idrotten full av överraskningar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.