Grand Prix står för dörren efter några veckors spelledighet. Katrineholms Duveholmshall kommer fyllas av volleyboll och på måndag klockan 15:30 slås första serven. Förutom själva serietiteln så är Grand Prix det enda kvar som elitserieklubbarna kan vinna. Engelholm ser ut att gå mot vinst i år men Linde har sina chanser, allt hänger på ortens nya brasse.
Tittar vi på årets upplaga av Grand Prix så finns där inga överraskningar. Visserligen hade Svedala kunnat knipa Katrineholms plats, men ser man till nivåskillnaden mellan lagen så är allt i sin rätt med Katrineholm i ledningen. Engelholm, Hylte/Halmstad, Linde och Katrineholm är helt klart Sveriges fyra starkaste lag.
Engelholm ser ut att vara oslagbara. De går in i Grand Prix utan att ha förlorat en enda matcher på hela hösten, ett högst imponerande resultat. Förklaringen till Engelholms framgång skulle jag vilja säga är den vanliga förklaringen på framgång i svenska volleyboll de har dem bästa svenska spelarna. Det brukar vara en väldigt liten skillnad mellan de proffs som kommer till Sverige. Alla blir stjärnor och toppspelare i sina respektive klubbar men sällan är det någon av dem som, sett till serien i stort, är överlägsen de andra. Utav de lag som spelar Grand Prix så brukar alltid alla fyra ha en fylld kvot av utländska spelare, vilket är läget även i år. Vilket lag som blir det bästa handlar sedan om vilket utav dem som har de bästa svenska spelarna. Jag trodde inför säsongen att det skulle bli Katrineholm men det verkar ta längre tid för dem att spela ihop sig än förväntat och något verkar inte stämma, kanske gick de in i serien med lite för högt självförtroende. Däremot har Engelholms svenskor, trots deras ringa ålder, hållit en nivå över förväntningar vilket resulterat i att de står obesegrade. Linde har riktigt starka utländskor, kanske seriens bästa, men tyvärr sänktes nivån på de svenska spelarna för avsevärt i och med Sara Malmlövs avhopp. Jag tror därmed att den absoluta toppen kommer bli svår att nå. För Hylte/Halmstads del är min tolkning att deras proffs inte håller måttet. De har köpt in två amerikanskor som inte har imponerat. Ett litet problem för Hylte/Halmstad är även att de har en svenska som passare. De är därmed det enda laget i Grand Prix som inte har en utländsk spelare på passarpunkten, om man bortser från att Ange Zakarauskaite-Landins nyss fått svenskt pass. Dock är Katarina Persson en väldigt duktig spelare och hon hade troligtvis redan varit i landslaget om hon inte hade blivit långtidsskadad för några år sedan.
Om jag skulle bes tippa Grand Prix så måste jag säga att allt talar för en relativt enkel Engelholmsvinst. Det kommer nog lätt slå ut Katrineholm i semin och kommer komma med gått självförtroende in i finalen. I andra semin handlar allt om Linde och framför allt om fröken Brasse. Om Yslany Kelly har hittat in i laget så är jag övertygad om att Linde är bättre än Hylte/Halmstad, allt handlar bara om hur väl de tränat under vinteruppehållet. Om Linde sedan kan hota Engelholm är jag väldigt tveksam till, men lyckligtvis är idrotten full av överraskningar.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.