Derbyt mellan IFK Lindesberg och Grönbo IF spelades i kväll på neutral plan på Pettersbergs IP i Örebro på grund av icke spelbar plan i Lindesberg. Grönbo gick segrande ur bataljen med 2-1 efter att ha uppvisat en mördande effektivitet i avsluten och en kyla större än Lindesberg sett till nittio minuter.
Vädret var toppen och plastgräset grönt inbjudande till
en skön fotbollsfest, och det var precis vad IFK Lindesberg bjöd på till en
början. IFK tar tidigt ledningen i matchen genom Emrah Arifi och man fortsätter
att rulla boll halvleken ut. Fina kombinationer, genomskärare och skott, det är
bara med tur och skicklighet som Grönbos duktige målvakt Janne Mäki fredar
kassen.
– Första halvlek dominerade Linde, men i andra vaknar vi
till och får spelet att stämma bättre. Vi gjorde några byten och fick in lite
pigga och spelsugna spelare, säger Grönbos tränare Mattias Gustafsson.
Det stora problemet för IFK är att minsta motgång gör att
man helt tappar fokus och ägnar energin åt motspelare och domare i stället för
att ta markering och spela vidare. En tveksamt dömd frispark till Grönbo
resulterade i att Niklas Häger snyggt, men ganska omarkerat nickar in
reduceringen till 1-1 en bit in i andra halvlek.
– Visst har vi lite flyt med våra avslut, vi har ju i
princip en hundraprocentig utdelning, Gustafsson igen.
Detta får till följd att Grönbo kliver fram bättre och
hårdare i samma takt som IFK uppträder mer och mer odisciplinerat, vilket
innebär att de gula korten börjar hagla och till slut kommer även det röda.
Kvaliten sjunker på IFK som ändå vaskar fram några chanser, bland annat ett
skott i ribban och ett par situationer där i alla fall en borde inneburit
straff. Grönbo håller dock ihop laget bra, växer ju längre matchen går och får
en hundraprocentig utdelning när man gör segermålet, även det efter en fast
situation. Efter lite trassel dimper bollen ner vid bortre stolpen och Fahid
Soltani gör inget misstag.
– Det är ju en derbymatch så vi visste att det skulle
smälla och bli tufft men jag tycker att vi reder ut det bra och är nöjd med hur
vi får igång vårt spel i andra halvlek där vi försöker spela bollen efter
marken, berättar Mattias Gustafsson.
Hade i paus lätt kunnat sätta några hundralappar på att
IFK skulle vinna, men fotbollen går ut på att göra mål, vilket Grönbo gör ikväll.
Applåderar även Grönbos kyla, rutin och uppträdande på planen. IFK har alla
spelmässiga verktyg för att vinna många matcher i serien men uppvisar som sagt
en bedrövlig disciplin på planen.
– Just nu känns det surt och mest konstigt att vi
förlorar matchen på grund av att vi lägger fokus på fel saker. Vi köper inte
domarens beslut och hänger med huvudet alldeles för tidigt i matchen. Efter
Grönbos båda mål har vi all tid i världen att göra ett till mål och rädda minst
en poäng, säger IFK:s tränare Per Värnborg.
– Jag vill plussa för Morteza Mobasheri, Kalle Frejd och
vår målvakt Janne Mäki som räddar matchen åt oss, avrundar Gustafsson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.