Söndagen bjöd på en ny promenadseger för Guldsmedshytte SK. Laget hade visserligen problem med Vretstorp i den första perioden, men kunde därefter gå ifrån till de klara slutsiffrorna 14-3. Vinsten innebär att GSK nu har smått osannolika 28-4 i målskillnad på sina två senaste matcher.
Förra helgen kunde Guldsmedshytte SK ta säsongens första trepoängare. Denna söndag följde laget upp med ytterligare en seger, och det i samma överlägsna stil som senast. Bortamötet med Vretstorp började dock trögt och GSK kunde först efter hårt slit gå till periodvila med en uddamålsledning.
– Vi åker till Hallsberg och börjar väl matchen sådär. Det är lite småslarvigt i den första perioden och vi ger Vretstorp chansen att ta sig in i matchen, summerar Mats Eriksson GSK:s inledning.
Tränaren hade i den första perioden hunnit se Daniel Magnusson smälla in en hattrick. I mittperioden fick Magnusson sedan god hjälp med målskyttet. Jens Hedblad, Michael Carlsson, Martin Hjelm och Rasmus Ohlsson Fromell gånger två såg till att utöka GSK-ledningen till 9-3.
”Alla killarna kämpar för segern”
Vretstorp var redan där ett slaget lag och målen fortsatte att strömma in. Även i slutperioden hittade GSK rätt fem gånger, vilket mynnade ut i en överlägsen seger med 14-3. Bland de främsta poängmakarna återfanns duon Daniel Magnusson och Max Wigerskog, som stod för sju poäng vardera.
– I andra och tredje så tar vi över totalt. Där är det inget snack om vilket lag som är det bättre, slår Mats Eriksson fast.
– Alla killarna kämpar verkligen för den här segern! Det syns att vi tycker att det är riktigt kul att spela ishockey. Det finns många att berömma idag.
Efter en trevande säsongsstart har GSK nu kommit igång. Vinsten över Vretstorp innebär poäng för den tredje matchen i följd och GSK är ny tabellsjua. Med en målskillnad på 28-4 i de två senaste matcherna hoppas nu laget kunna spinna vidare på framgången.
Matchfakta Vretstorp-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 3-14 (3-4, 0-5, 0-5)
Skott: 24-67
Publik: 75
Mål GSK: 1-1 Daniel Magnusson (R Persson), 1-2 Daniel Magnusson (Wigerskog), 2-3 Michel Carlsson (Jensen), 3-4 Daniel Magnusson (Wigerskog), 3-5 Jens Hedblad (Jensen), 3-6 Michael Carlsson (Jensen, Gustavsson), 3-7 Rasmus Ohlsson Fromell, 3-8 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog, Magnusson), 3-9 Martin Hjelm (Hedblad), 3-10 Max Wigerskog (Magnusson), 3-11 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog), 3-12 Robin Persson (Magnusson, Wigerskog), 3-13 Michael Carlsson (Ohlsson), 3-14 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson, Wigerskog)
Tabellen från SweHockey:

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.