Guldsmedshytte SK är klara för den andra playoffrundan. I söndagens returmöte hemma mot Hallstahammar sprang laget ifrån och vann med 8-4, vilket var den andra segern på två matcher. Därmed är GSK nu vidare till ytterligare ett dubbelmöte.
I fredags inledde Guldsmedshytte SK sitt playoffspel. Laget vann då borta mot Hallstahammar med 5-2 och gav sig själva ett rejält slagläge inför returen. Den spelades idag i Råsshallen, men inleddes trögt av hemmalaget.
– Vi började jättenervöst i första perioden. Vi spelade med lågt tempo och lät Hallsta styra spelet. Jag tycker att vi hade tur som kom in med 1-2 efter första!, summerar Benny Vikström efter matchen.
För det började inte alls bra. Via två mål av Peter Pettersson gick Hallstahammar upp i en 0-2-ledning, ett resultat som skulle innebära en avgörande förlängning. Via tre raka mål vände dock GSK på steken, bara för att se Hallsta studsa tillbaka och återta ledningen till 3-4.
Men när Dennis Eriksson skickade in 4-4 med lite mer än halva matchen spelad bestämde sig GSK för att det fick vara nog. I den sista perioden klev laget ut och visade dödlig effektivitet. På nio skott gjorde man fyra mål, vilket i slutändan säkrade en stabil seger. Enligt tränare Vikström var segern i slutändan rättvis.
– I tredje tar vi över helt och spelar jättebra, det gör att vi kan rycka undan till 8-4! Jag tycker att förstakedjan med Daniel Magnusson, Emil Ohlsson Fromell och Dennis Eriksson tillsammans med Marcus Sjöö och Anders Söderström var fantastiska. De visade verkligen vägen idag.
Segern gjorde att GSK nu avancerar vidare till den andra playoffrundan. Där ställs man mot Skultuna, som i sin tur slog ut Sala efter förlängningsdramatik. Playoffspelet drar igång på tisdag i Råsshallen innan returen spelas på fredag.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallstahammar:
Resultat: 8-4 (1-2, 3-2, 4-0)
Publik: 217
Skott: 35-25
Mål GSK: 1-2 Eriksson (E Ohlsson Fromell, Söderström), 2-2 Sjöö, 3-2 R Ohlsson Fromell (Andersson), 4-4 Eriksson (Magnusson, E Ohlsson Fromell), 5-4 E Ohlsson Fromell (Magnusson, Sjöö), 6-4 Magnusson (Eriksson, Fransson), 7-4 Magnusson (E Ohlsson Fromell, Arvidsson), 8-4 E Ohlsson Fromell (Bergqvist)
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.