Guldsmedshytte SK är klara för den andra playoffrundan. I söndagens returmöte hemma mot Hallstahammar sprang laget ifrån och vann med 8-4, vilket var den andra segern på två matcher. Därmed är GSK nu vidare till ytterligare ett dubbelmöte.
I fredags inledde Guldsmedshytte SK sitt playoffspel. Laget vann då borta mot Hallstahammar med 5-2 och gav sig själva ett rejält slagläge inför returen. Den spelades idag i Råsshallen, men inleddes trögt av hemmalaget.
– Vi började jättenervöst i första perioden. Vi spelade med lågt tempo och lät Hallsta styra spelet. Jag tycker att vi hade tur som kom in med 1-2 efter första!, summerar Benny Vikström efter matchen.
För det började inte alls bra. Via två mål av Peter Pettersson gick Hallstahammar upp i en 0-2-ledning, ett resultat som skulle innebära en avgörande förlängning. Via tre raka mål vände dock GSK på steken, bara för att se Hallsta studsa tillbaka och återta ledningen till 3-4.
Men när Dennis Eriksson skickade in 4-4 med lite mer än halva matchen spelad bestämde sig GSK för att det fick vara nog. I den sista perioden klev laget ut och visade dödlig effektivitet. På nio skott gjorde man fyra mål, vilket i slutändan säkrade en stabil seger. Enligt tränare Vikström var segern i slutändan rättvis.
– I tredje tar vi över helt och spelar jättebra, det gör att vi kan rycka undan till 8-4! Jag tycker att förstakedjan med Daniel Magnusson, Emil Ohlsson Fromell och Dennis Eriksson tillsammans med Marcus Sjöö och Anders Söderström var fantastiska. De visade verkligen vägen idag.
Segern gjorde att GSK nu avancerar vidare till den andra playoffrundan. Där ställs man mot Skultuna, som i sin tur slog ut Sala efter förlängningsdramatik. Playoffspelet drar igång på tisdag i Råsshallen innan returen spelas på fredag.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallstahammar:
Resultat: 8-4 (1-2, 3-2, 4-0)
Publik: 217
Skott: 35-25
Mål GSK: 1-2 Eriksson (E Ohlsson Fromell, Söderström), 2-2 Sjöö, 3-2 R Ohlsson Fromell (Andersson), 4-4 Eriksson (Magnusson, E Ohlsson Fromell), 5-4 E Ohlsson Fromell (Magnusson, Sjöö), 6-4 Magnusson (Eriksson, Fransson), 7-4 Magnusson (E Ohlsson Fromell, Arvidsson), 8-4 E Ohlsson Fromell (Bergqvist)
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.