Hoppet om fortsatt kvalspel lever vidare för Guldsmedshytte SK. På fredagskvällen tog laget en livsviktig seger, via 3-2 hemma mot serieledande Hallstahammar. Vinsten gör att GSK inför slutomgången bara är två poäng bakom toppduon som ställs mot varandra.
Det var kniven mot strupen som gällde för Guldsmedshytte SK på fredagskvällen. Hemma mot serieledande Hallstahammar var vinst ett måste för att hålla hoppet om fortsatt kvalspel vid liv. Men det hela började illa för GSK.
Hemmalaget kastade puckar åt alla håll, stressade lätt upp sig och blev även straffade. Med sex minuter på klockan tog Hallstahammar ledningen och satte rejäl press på GSK. Det var en situation som man hanterade med bravur.
Sex minuter efter 0-1-målet höll sig Michael Carlsson framme och skickade in kvitteringen. GSK kunde hitta alltmer rätt i spelet under periodens andra halva. När så en Hallstahammar-back missade att ta emot en passning gled pucken hela vägen in i eget mål och 2-1 ett faktum.
Mittperioden blev en tämligen jämn historia, där Hallsta halvvägs in kvitterade i powerplay. GSK ville dock inte vara sämre i den spelformen. Med bara minuter kvar till vilan prickade Daniel Magnusson in 3-2-målet och gav laget ledningen inför slutakten.
Målskillnad kan avgöra
Där såg sedan GSK till att kontrollera matchbilden. Med en stabil defensiv lyckades laget hålla tätt bakåt, något som räckte hela vägen till tre poäng.
– I sista gör vi vår kanske bästa period. Vi spelar lugnt och stabilt och Hallsta har väldigt svårt att få tryck på oss. Vi reder ut den bra och tar med oss en jätteviktig seger, summerar Benny Vikström som lyfter fram två av segerorganisatörerna.
– Backarna Marcus Sjöö och Pontus Sand spelar ju otroligt mycket. Men de gör det fantastiskt bra och ska ha extra plus!
Vinsten var av största vikt för GSK, som nu hakar på i toppstriden. Inför slutomgången står GSK på 11 poäng samtidigt som toppduon Hallstahammar och Skultuna, båda på 13, ställs mot varandra. Med andra ord kan lagen försöka att kryssa sig vidare och GSK kan tvingas att jaga en bättre målskillnad.
– Ja men först lär vi se till att vinna vår egen match. Prio ett är att vi gör vad vi kan och sen kan vi inte göra mycket mer, resonerar Vikström.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallstahammar:
Resultat: 3-2 (2-1, 1-1, 0-0)
Publik: 383
Skott: 40-39
Mål GSK: 1-1 Michael Carlsson (Jensen), 2-1 Andreas Jensen, 3-2 Daniel Magnusson (Sjöö, R Ohlsson Fromell)
Tabellen från SweHockey:

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.