Hoppet om fortsatt kvalspel lever vidare för Guldsmedshytte SK. På fredagskvällen tog laget en livsviktig seger, via 3-2 hemma mot serieledande Hallstahammar. Vinsten gör att GSK inför slutomgången bara är två poäng bakom toppduon som ställs mot varandra.
Det var kniven mot strupen som gällde för Guldsmedshytte SK på fredagskvällen. Hemma mot serieledande Hallstahammar var vinst ett måste för att hålla hoppet om fortsatt kvalspel vid liv. Men det hela började illa för GSK.
Hemmalaget kastade puckar åt alla håll, stressade lätt upp sig och blev även straffade. Med sex minuter på klockan tog Hallstahammar ledningen och satte rejäl press på GSK. Det var en situation som man hanterade med bravur.
Sex minuter efter 0-1-målet höll sig Michael Carlsson framme och skickade in kvitteringen. GSK kunde hitta alltmer rätt i spelet under periodens andra halva. När så en Hallstahammar-back missade att ta emot en passning gled pucken hela vägen in i eget mål och 2-1 ett faktum.
Mittperioden blev en tämligen jämn historia, där Hallsta halvvägs in kvitterade i powerplay. GSK ville dock inte vara sämre i den spelformen. Med bara minuter kvar till vilan prickade Daniel Magnusson in 3-2-målet och gav laget ledningen inför slutakten.
Målskillnad kan avgöra
Där såg sedan GSK till att kontrollera matchbilden. Med en stabil defensiv lyckades laget hålla tätt bakåt, något som räckte hela vägen till tre poäng.
– I sista gör vi vår kanske bästa period. Vi spelar lugnt och stabilt och Hallsta har väldigt svårt att få tryck på oss. Vi reder ut den bra och tar med oss en jätteviktig seger, summerar Benny Vikström som lyfter fram två av segerorganisatörerna.
– Backarna Marcus Sjöö och Pontus Sand spelar ju otroligt mycket. Men de gör det fantastiskt bra och ska ha extra plus!
Vinsten var av största vikt för GSK, som nu hakar på i toppstriden. Inför slutomgången står GSK på 11 poäng samtidigt som toppduon Hallstahammar och Skultuna, båda på 13, ställs mot varandra. Med andra ord kan lagen försöka att kryssa sig vidare och GSK kan tvingas att jaga en bättre målskillnad.
– Ja men först lär vi se till att vinna vår egen match. Prio ett är att vi gör vad vi kan och sen kan vi inte göra mycket mer, resonerar Vikström.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallstahammar:
Resultat: 3-2 (2-1, 1-1, 0-0)
Publik: 383
Skott: 40-39
Mål GSK: 1-1 Michael Carlsson (Jensen), 2-1 Andreas Jensen, 3-2 Daniel Magnusson (Sjöö, R Ohlsson Fromell)
Tabellen från SweHockey:

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.