Hoppet om fortsatt kvalspel lever vidare för Guldsmedshytte SK. På fredagskvällen tog laget en livsviktig seger, via 3-2 hemma mot serieledande Hallstahammar. Vinsten gör att GSK inför slutomgången bara är två poäng bakom toppduon som ställs mot varandra.
Det var kniven mot strupen som gällde för Guldsmedshytte SK på fredagskvällen. Hemma mot serieledande Hallstahammar var vinst ett måste för att hålla hoppet om fortsatt kvalspel vid liv. Men det hela började illa för GSK.
Hemmalaget kastade puckar åt alla håll, stressade lätt upp sig och blev även straffade. Med sex minuter på klockan tog Hallstahammar ledningen och satte rejäl press på GSK. Det var en situation som man hanterade med bravur.
Sex minuter efter 0-1-målet höll sig Michael Carlsson framme och skickade in kvitteringen. GSK kunde hitta alltmer rätt i spelet under periodens andra halva. När så en Hallstahammar-back missade att ta emot en passning gled pucken hela vägen in i eget mål och 2-1 ett faktum.
Mittperioden blev en tämligen jämn historia, där Hallsta halvvägs in kvitterade i powerplay. GSK ville dock inte vara sämre i den spelformen. Med bara minuter kvar till vilan prickade Daniel Magnusson in 3-2-målet och gav laget ledningen inför slutakten.
Målskillnad kan avgöra
Där såg sedan GSK till att kontrollera matchbilden. Med en stabil defensiv lyckades laget hålla tätt bakåt, något som räckte hela vägen till tre poäng.
– I sista gör vi vår kanske bästa period. Vi spelar lugnt och stabilt och Hallsta har väldigt svårt att få tryck på oss. Vi reder ut den bra och tar med oss en jätteviktig seger, summerar Benny Vikström som lyfter fram två av segerorganisatörerna.
– Backarna Marcus Sjöö och Pontus Sand spelar ju otroligt mycket. Men de gör det fantastiskt bra och ska ha extra plus!
Vinsten var av största vikt för GSK, som nu hakar på i toppstriden. Inför slutomgången står GSK på 11 poäng samtidigt som toppduon Hallstahammar och Skultuna, båda på 13, ställs mot varandra. Med andra ord kan lagen försöka att kryssa sig vidare och GSK kan tvingas att jaga en bättre målskillnad.
– Ja men först lär vi se till att vinna vår egen match. Prio ett är att vi gör vad vi kan och sen kan vi inte göra mycket mer, resonerar Vikström.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallstahammar:
Resultat: 3-2 (2-1, 1-1, 0-0)
Publik: 383
Skott: 40-39
Mål GSK: 1-1 Michael Carlsson (Jensen), 2-1 Andreas Jensen, 3-2 Daniel Magnusson (Sjöö, R Ohlsson Fromell)
Tabellen från SweHockey:

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.