Det blev en poäng för Guldsmedshytte SK i toppmötet med serieledande Flyers. Med slutsiffrorna 1-2 föll GSK i förlängningen, trots hela 56 räddningar av målvakten Wiktor Jonasson.
Guldsmedshytte SK hamnade tidigt i underläge hemma mot Flyers, som redan efter fyra minuter tog ledningen i spel fem mot tre. Men efter en tuff första period växte GSK alltmer in och halvvägs in i tredje kom kvitteringen via Andreas Arvidsson. Matchen gick vidare till förlängning, där gästerna avgjorde till 1-2 med 23 sekunder kvar.
– Sett till hela matchen var det ändå välförtjänt. Men jag tycker återigen att vi gör en riktig krigarmatch och tar en poäng som kan bli viktig sen, säger tränaren Benny Vikström om matchen.
En stor del i den vunna GSK-poängen hade målvakten Wiktor Jonasson, som stoppade 56 avslut. Resultatet innebär att GSK är fyra i Alltrean med en match mindre spelad.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Flyers:
Resultat: 1-2 sd (0-1, 0-0, 1-0, 0-1)
Skott: 30-57
Mål GSK: 1-1 Andreas Arvidsson (Wigerskog, Magnusson)