Halva jobbet är gjort för Guldsmedshytte SK. I fredagens första playoffmöte vann laget borta mot Hallastahammar med 5-2. Den segern gör att man nu har slagläge inför returen på söndag.
– Det är ju trots allt bara halvtid. Men det är skönt att vinna borta. Nu har vi avgörandet hemma, så det känns positivt, kommenterar tränaren Benny Vikström segern.
Vinsten säkerställdes i mittenperioden, där GSK gick upp i en tvåmålsledning. Man var aldrig riktigt hotade och var dessutom inte i underläge vid något tillfälle i matchen. Med två mål under mittenperiodens andra halva skapade laget sig en lucka inför slutskedet av matchen.
Väl där fyllde Jonathan Bergqvist på till 5-2, ett mål som avgjorde matchen. Hallstahammar kunde inte ta sig tillbaka och den imponerande bortasegern var därmed ett faktum. Vägen till seger låg via ett hårt jobb, stabilt försvarsspel och en stor laginsats.
– Framförallt så spelade vi väldigt bra. Egentligen var vi rakt igenom tre perioder väldigt bra, det kanske var tio minuter i första där det var oroligt, förklarar Vikström.
– Men de andra 50 minuterna har vi bra koll på det mesta. Jag tycker framförallt att vi är bra defensivt, det är lite nyckeln för oss. Sen var det en riktig laginsats idag. Vi krigar riktigt bra över hela banan och det är så här vi behöver spela.
I och med vinsten i bortamatchen har nu GSK övertaget inför returen. Seger även på söndag och man är därmed klara för nästa playoffrunda. Men vid förlust, oavsett resultat, spelas en förlängning kort efter att ordinarie match är avslutad.
En effekt som playoffspelet har är att GSK den här veckan spelar tre matcher, till skillnad från normalt sett en match. Det lite hårdare spelschemat gör att man nu tar en vilodag. Istället för lördagsträning ger Vikström sitt lag en dag till att njuta av den sköna triumfen.
– Vi får ju givetvis vara nöjda med det här idag. Imorgon är det bara att fundera på söndagen. Vi vilar imorgon och så ses vi på söndagen innan matchen.
Matchfakta Hallstahammar-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 2-5 (1-1, 1-3, 0-1)
Publik: 230
Skott: 26-32
Mål GSK: 0-1 R Ohlsson Fromell, 1-2 Sjöö (Ohlsson, Hedblad), 2-3 R Ohlsson Fromell (Hedblad, Larshans), 2-4 Magnusson (Eriksson, Arvidsson), 2-5 Bergqvist (E Ohlsson Fromell, Liljesvahn)
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.