Max Wigerskog firar sitt tidiga 0-1-mål, något som satte tonen för hela matchen. FOTO: Hannes Feldin

GSK körde över Kungsör

Playoff-platsen är säkrad sedan tidigare. Nu jagar Guldsmedshytte SK en topplacering, något som är nära verklighet efter ännu en överkörning. I fredagens bortamöte med Kungsörs IK plockade GSK hem tre nya poäng via resultatet 1-8.

I söndags stod Guldsmedshytte SK för denna vinters stora hockeymangling. Då mosade man tabelljumbon IFK Hallsberg med orimliga 0-23, efter bland annat 11 poäng av Marcus Sjö. Riktigt lika målglatt blev inte fredagens bortamöte med Kungsörs IK, men det räckte gott och väl ändå.

Redan efter tre minuter öppnade Max Wigerskog målskyttet med ett skott högt i nättaket. Pontus Sand fyllde på till 0-2 ur snäv vinkel, innan Michael Carlsson petade in trean från nära håll. Bortsett från en stolpträff var Kungsör ett uddlöst lag och gästande GSK hade full kontroll över matchbilden.

Mittperioden inledde man sedan i spel tre mot fem. GSK klarade dock enkelt av den spelformen och lagom när man återfått sin fulla styrka hittade Sand fram till Michael Carlsson med en öppnande passning. Fri med målvakten gjorde Carlsson inga misstag, något som innebar 0-4.

Matchen kändes där och då avgjord, en känsla som befästes av GSK:s totala speldominans. Trots mängder med missade chanser kunde laget gå ifrån till 1-7 innan periodens slut. Höjdpunkten var gästernas sjunde mål, där Wigerskog läckert serverade Rasmus Ohlsson Fromell som placerade in pucken mellan benen på målvakten.

Topp tre får en extra hemmamatch

Den avslutande akten blev däremot en chansfattig och avslagen historia. Mest anmärkningsvärt var en incident med en trasig plexiglasruta. Utöver det hann även Michael Carlsson noteras för ett hattrick, ett mål som fastställde slutresultatet till 1-8.

– Vi gjorde det bra. Sen slarvar vi stundtals lite och ger dem lägen för att vi inte jobbar ordentligt i situationerna. Men stundtals är vi riktigt bländande, det är väl egentligen inget snack om vem som är bäst på isen, summerar GSK:s tränare Mats Eriksson.

Segern innebar tre välbehövliga poäng i den mycket jämna toppstriden. GSK är sedan förra veckan klara för playoff-spel och nu handlar allt om att sluta på en så hög placering som möjligt.

– Vi ska göra allt för att försöka bli ett av topp tre-lagen. Men vi måste få lite resultat med oss, säger Eriksson.

Playoff-spelet är till skillnad från förra året uppbyggt på det sättet att de sex bäst placerade lagen avancerar vidare till en intern liga. Där kommer lag 1-3 att få spela tre hemmamatcher, medans lag 4-6 får nöja sig med två. Man får dessutom med sig bonuspoäng beroende på vart man slutar i grundserien och Mats Eriksson förklarar vad som gäller.

– Man behöver vara trea eller fyra för att inte direkt halka efter. Helst måste man egentligen vinna alla matcher.

Matchfakta Kungsörs IK-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 1-8 (0-3, 1-4, 0-1)
Publik: 66
Skott: 35-30
Mål GSK: 0-1 Max Wigerskog (Jensen), 0-2 Pontus Sand (P Persson), 0-3 Michael Carlsson (Sjö, Jensen), 0-4 Michael Carlsson (Sand), 0-5 Rasmus Ohlsson Fromell (P Persson, Wigerskog), 0-6 Andreas Jensen (M Persson), 0-7 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog, Sjö), 1-8 Michael Carlsson (Liljesvahn, Jensen)

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 30 januari 2015 klockan 23:49

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-04-08 14:32