Chansen på kvalspel var borta inför slutomgången – istället hade Guldsmedshytte SK möjligheten att avgöra toppstriden. Och visst var laget nära att spela bort Kungsör från förstaplatsen, men GSK föll med 3-5 efter mål i öppen kasse.
Redan med två omgångar kvar att spela stod det klart att det inte skulle bli någon serievinst och kvalspel för Guldsmedshytte SK. Bergslagsgänget kunde ändå sätta punkt för hemmaspelet fint förra helgen, genom att slå tillbaka Sala med 5-0. På fredagskvällen väntade säsongens sista fight och det bar av till Kungsör för match mot en av toppkandidaterna.
Inför slutomgången i HockeyTrean C Västra hade Kungsör greppet om förstaplatsen, men endast på målskillnad före HC Örnen. GSK hade med andra ord chansen att sabba västmanlänningarnas fest genom att knipa poäng och det såg laget som en morot. Det började dock illa, för efter bara fyra minuter tog Kungsör ledningen i numerärt överläge. Rasmus Ohlsson Fromell utjämnade med en kvart spelad till 1-1, innan Kungsör på nytt kopplade kommandot innan den första perioden var färdigspelad.
I andra ökade laget på till 3-1, innan Daniel Olsson Fromell med sitt 15:e mål för säsongen gav Guldsmedshytte kontakt. Kungsör hann med ytterligare utdelning i mittperioden och det skiljde därför två mål inför tredje. Där skapade Michael Carlsson ordentlig nerv med reducering i spel fem mot tre och GSK hade även chansen i slutskedet, men utan att kvittera. Istället punkterade Kungsör matchen i öppen målbur och siffrorna landade vid 5-3.
– Vi gav dem en match. De hade allt att spela för och vi ingenting, så man var ju lite orolig över att det skulle barka av åt det ointressanta hållet. Det var roligt att se att vi stod upp bra och kunde avsluta säsongen på ett bra sätt. Även om det blev förlust kan jag tycka att vi ska vara nöjda över matchen, summerar Kaj Eskelinen.
”Vi kan göra bra matcher, men har inte jämnheten”
I och med resultatet fick GSK-tränaren se motståndet fira in den säkrade förstaplatsen i serien. HC Örnen vann samtidigt sin match, men Kungsörs tre poäng gav serieseger och en biljett till kvalet. Just kvalspel var det som GSK hade ambitioner om att nå.
Tyvärr nådde inte Bergslagslaget hela vägen och säsongen slutade med en tredjeplats. Totalt vann Guldsmedshytte SK tolv av sina 20 matcher och laget landade på 38 poäng, mitt emellan toppduon och fyran Sala.
– Det visar väl att vi inte riktigt har jämnheten som behövs för att rå på toppen. Vi kan göra bra matcher, men vi har inte jämnheten och det kunskapsmässiga för att hänga på, konstaterar Eskelinen.
Tränaren vill inte spekulera i sin framtid, men berättar att samtal kommer att hållas med ledningen. Bortsett från den missade kvalbiljetten tycker Kaj Eskelinen att det varit en klart godkänd säsong för GSK.
– Vi har ändå varit bra med folk på träningarna och intresset har varit stort. Så spelarbrist har det inte varit, det är positivt och vi har fortfarande ett väldigt ungt lag. Det är många förstaårsseniorer och även om det handlar om HockeyTrean är det ett omställning från att gå som junior till senior.
Matchfakta Kungsör-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 5-3 (2-1, 2-1, 1-1)
Publik: 215
Skott: 39-23
Mål GSK: 1-1 Rasmus Ohlsson Fromell, 3-2 Daniel Olsson Fromell, 4-3 Michael Carlsson
Tabellen från Swehockey:

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.