Chansen på kvalspel var borta inför slutomgången – istället hade Guldsmedshytte SK möjligheten att avgöra toppstriden. Och visst var laget nära att spela bort Kungsör från förstaplatsen, men GSK föll med 3-5 efter mål i öppen kasse.
Redan med två omgångar kvar att spela stod det klart att det inte skulle bli någon serievinst och kvalspel för Guldsmedshytte SK. Bergslagsgänget kunde ändå sätta punkt för hemmaspelet fint förra helgen, genom att slå tillbaka Sala med 5-0. På fredagskvällen väntade säsongens sista fight och det bar av till Kungsör för match mot en av toppkandidaterna.
Inför slutomgången i HockeyTrean C Västra hade Kungsör greppet om förstaplatsen, men endast på målskillnad före HC Örnen. GSK hade med andra ord chansen att sabba västmanlänningarnas fest genom att knipa poäng och det såg laget som en morot. Det började dock illa, för efter bara fyra minuter tog Kungsör ledningen i numerärt överläge. Rasmus Ohlsson Fromell utjämnade med en kvart spelad till 1-1, innan Kungsör på nytt kopplade kommandot innan den första perioden var färdigspelad.
I andra ökade laget på till 3-1, innan Daniel Olsson Fromell med sitt 15:e mål för säsongen gav Guldsmedshytte kontakt. Kungsör hann med ytterligare utdelning i mittperioden och det skiljde därför två mål inför tredje. Där skapade Michael Carlsson ordentlig nerv med reducering i spel fem mot tre och GSK hade även chansen i slutskedet, men utan att kvittera. Istället punkterade Kungsör matchen i öppen målbur och siffrorna landade vid 5-3.
– Vi gav dem en match. De hade allt att spela för och vi ingenting, så man var ju lite orolig över att det skulle barka av åt det ointressanta hållet. Det var roligt att se att vi stod upp bra och kunde avsluta säsongen på ett bra sätt. Även om det blev förlust kan jag tycka att vi ska vara nöjda över matchen, summerar Kaj Eskelinen.
”Vi kan göra bra matcher, men har inte jämnheten”
I och med resultatet fick GSK-tränaren se motståndet fira in den säkrade förstaplatsen i serien. HC Örnen vann samtidigt sin match, men Kungsörs tre poäng gav serieseger och en biljett till kvalet. Just kvalspel var det som GSK hade ambitioner om att nå.
Tyvärr nådde inte Bergslagslaget hela vägen och säsongen slutade med en tredjeplats. Totalt vann Guldsmedshytte SK tolv av sina 20 matcher och laget landade på 38 poäng, mitt emellan toppduon och fyran Sala.
– Det visar väl att vi inte riktigt har jämnheten som behövs för att rå på toppen. Vi kan göra bra matcher, men vi har inte jämnheten och det kunskapsmässiga för att hänga på, konstaterar Eskelinen.
Tränaren vill inte spekulera i sin framtid, men berättar att samtal kommer att hållas med ledningen. Bortsett från den missade kvalbiljetten tycker Kaj Eskelinen att det varit en klart godkänd säsong för GSK.
– Vi har ändå varit bra med folk på träningarna och intresset har varit stort. Så spelarbrist har det inte varit, det är positivt och vi har fortfarande ett väldigt ungt lag. Det är många förstaårsseniorer och även om det handlar om HockeyTrean är det ett omställning från att gå som junior till senior.
Matchfakta Kungsör-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 5-3 (2-1, 2-1, 1-1)
Publik: 215
Skott: 39-23
Mål GSK: 1-1 Rasmus Ohlsson Fromell, 3-2 Daniel Olsson Fromell, 4-3 Michael Carlsson
Tabellen från Swehockey:

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.