Grundserien avslutas med Guldsmedshytte SK som tabelltrea. I den sista omgången vann laget med 4-2 hemma mot Hallstahammar, efter bland annat två mål av Daniel Magnusson. Vinsten innebär att GSK får tre bonuspoäng och en extra hemmamatch i playoff-spelet.
Sedan flera omgångar tillbaka har Guldsmedshytte SK haft sin playoff-plats klar. Fokus har istället legat på att sluta så högt som möjligt i den jämna toppstriden. Därför var den avslutande matchen hemma mot Hallstahammar av största vikt, en match där Daniel Magnusson gav GSK en tidig ledning.
Gästerna kvitterade visserligen, men i övrigt var det GSK som kontrollerade spelet i den första perioden. Till mittenakten spetsade man sedan till sitt grepp om matchbilden och det gav utdelning. Med varsitt mål såg Patrik Persson och Michael Carlsson till att ge GSK en 3-1-ledning.
– Vi är väldigt skridskostarka och blir jobbiga att möta när vi sätter fart på skridskorna. Jag tycker att vi fortsätter att nöta ner dem även i andra. Det var snarare så att vår ledning var i underkant än att de skulle haft ett mål, menar Benny Vikström.
”Vill vara med och hugga”
55 sekunder in i slutperioden ökade sedan Daniel Magnusson på ledningen och avgjorde matchen. För även om Hallstahammar med nio minuter kvar reducerade kunde GSK hålla undan. 4-2 stod sig matchen ut och tränare Vikström vet vilka han ska hylla.
– Daniel Magnusson är återigen fruktansvärt bra och samma gäller även Marcus Sjö. De två står för oerhört mycket av vårat spel. Det känns lite tjatigt att säga det, men de är på en nivå som är betydligt högre än de allra flestas.
Segern över Hallstahammar ger GSK en tredjeplats i grundseriens sluttabell. Den placeringen innebär att laget dels får med sig tre bonuspoäng till playoff och även får spela tre hemmamatcher där. Serien avgörs över fem omgångar, där de två bäst placerade lagen avancerar vidare till kvalspel.
– Även om gick på pumpen i någon match mot Örnen så känns det som att vi har vind i seglen. Vi vill ju vara med och hugga på en av topp två-platserna, förklarar Vikström.
– Det blir roligare matcher också nu när det är sex lag på ungefär samma nivå. Jag tror på många olika resultat, det blir nog tighta matcher serien igenom.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hallstahammar:
Resultat: 4-2 (1-1, 2-0, 1-1)
Publik: 101
Skott: 33-24
Mål GSK: 1-0 Daniel Magnusson (Sjö), 2-1 Patrik Persson (Jensen, Carlsson), 3-1 Michael Carlsson (P Persson), 4-1 Daniel Magnusson (Wigerskog)
Tabellen från SweHockey:

Då spelas matcherna i playoff:
Fredag 6/2
Söndag 8/2
Tisdag 10/2
Fredag 13/2
Söndag 15/2
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.