Guldsmedshytte SK hänger på i tabelltoppen. På fredagen åkte laget till Skultuna och säkrade en viktig seger. Matchvinnare blev Johan Fransson, som i förlängningen petade in avgörandet.
GSK fick en flygande start på fredagens match i Skultuna. Redan efter två minuter tog man ledningen, då Viktor Liljesvahn satte 0-1. Men halvvägs genom den första perioden kvitterade Skultuna och spelet var överlag jämnt fördelat.
I den andra perioden tog sedan GSK över. Man skapade mängder med chanser, något som även gav utdelning till 1-2 genom Mattias Persson.
– Vi spelar riktigt bra första femton minuterna i andra perioden och har mycket bra lägen. Men vi får bara in en puck, sen börjar vi slarva och inte jobba färdigt situationerna. Det känns som att Skultuna sköljer över oss och det är en hel del tur som gör att vi har 2-1 efter två perioder, menade GSK:s tränare Benny Vikström om mittenperioden.
Dock skulle Skultuna återigen replikera och tidigt i den tredje perioden kom 2-2 i spel fem mot fyra. Matchen gick vidare till förlängning, en förlängning som inte varade länge. GSK fick inleda i spel fyra mot tre, med en utvisning som hängde kvar över Skultuna. Den chansen utnyttjade man och efter endast 29 sekunder avgjorde Johan Fransson till 2-3.
– Alla gör en bra insats och jobbar stenhårt för laget. Extra plus till Jens Hedblad och Johan Fransson som båda slet oerhört hela matchen. Sen gör Marcus Persson en kanonmatch i målet!, berömde Vikström.
Segern gav två poäng till GSK, poäng som kommer att bli viktiga i den alltjämt täta toppstriden. I och med vinsten närmade man sig dessutom Skultuna på andraplatsen.
Matchfakta Skultuna-Guldsmedshytte SK:
Resultat 2-3 sd (1-1, 0-1, 1-0, 0-1)
Skott: 44-28
Publik: 45
Mål GSK: 0-1 Liljesvahn (Sjöö), 1-2 Persson (Sjöö, Larshans), 2-3 Fransson (Sjöö, Larshans)
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.