Guldsmedshytte SK hänger på i tabelltoppen. På fredagen åkte laget till Skultuna och säkrade en viktig seger. Matchvinnare blev Johan Fransson, som i förlängningen petade in avgörandet.
GSK fick en flygande start på fredagens match i Skultuna. Redan efter två minuter tog man ledningen, då Viktor Liljesvahn satte 0-1. Men halvvägs genom den första perioden kvitterade Skultuna och spelet var överlag jämnt fördelat.
I den andra perioden tog sedan GSK över. Man skapade mängder med chanser, något som även gav utdelning till 1-2 genom Mattias Persson.
– Vi spelar riktigt bra första femton minuterna i andra perioden och har mycket bra lägen. Men vi får bara in en puck, sen börjar vi slarva och inte jobba färdigt situationerna. Det känns som att Skultuna sköljer över oss och det är en hel del tur som gör att vi har 2-1 efter två perioder, menade GSK:s tränare Benny Vikström om mittenperioden.
Dock skulle Skultuna återigen replikera och tidigt i den tredje perioden kom 2-2 i spel fem mot fyra. Matchen gick vidare till förlängning, en förlängning som inte varade länge. GSK fick inleda i spel fyra mot tre, med en utvisning som hängde kvar över Skultuna. Den chansen utnyttjade man och efter endast 29 sekunder avgjorde Johan Fransson till 2-3.
– Alla gör en bra insats och jobbar stenhårt för laget. Extra plus till Jens Hedblad och Johan Fransson som båda slet oerhört hela matchen. Sen gör Marcus Persson en kanonmatch i målet!, berömde Vikström.
Segern gav två poäng till GSK, poäng som kommer att bli viktiga i den alltjämt täta toppstriden. I och med vinsten närmade man sig dessutom Skultuna på andraplatsen.
Matchfakta Skultuna-Guldsmedshytte SK:
Resultat 2-3 sd (1-1, 0-1, 1-0, 0-1)
Skott: 44-28
Publik: 45
Mål GSK: 0-1 Liljesvahn (Sjöö), 1-2 Persson (Sjöö, Larshans), 2-3 Fransson (Sjöö, Larshans)
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.