Ett pressat Guldsmedshytte SK tog chansen att haka på i toppstriden. Borta mot Hällefors stod laget för en mycket stabil insats och vann med 0-4. Det gör att GSK inför helgens slutomgångar har fortsatt hopp om avancemang.
Lyckan i playoff-serien ser ut att vända för Guldsmedshytte SK. Efter premiärförlusten har laget nu två raka vinster. Den senaste kom på tisdagskvällen, då ett pressat GSK åkte till Hällefors och körde över tabelltvåan.
Redan efter två och en halv minut öppnade Rasmus Ohlsson Fromell målskyttet. Förarbetet gjordes av Daniel Magnusson, som bara någon minut senare ökade på till 0-2. Ledningen stod sig perioden ut och GSK hade gjort sig värda den med ett vasst anfallsspel.
– Inför andra så påpekade vi att Hällefors nog skulle komma ut bättre. Men vi fortsatte att spela lika bra. Vi tryckte ner Hällefors under långa stunder och hade bud på flera mål framåt, berättar Benny Vikström.
För trots att Hällefors kom ut med en stor desperation kunde GSK stå emot. Faktum var att gästerna rentav dominerade mittenakten, med hela 16 skott på mål. Laget fick även utdelning för pressen och Michael Carlsson och Marcus Sjö dubblade ledningen till 0-4.
Två poäng bakom andraplatsen
I slutperioden var det sedan aldrig någon fara för segern. GSK spelade behärskat av återstående speltid och några fler mål gjordes inte. Därmed skrevs slutsifforna till hela 0-4, ett riktigt styrkebesked med tanke på att Hällefors inför matchen placerade sig som tabelltvåa.
– Ja, det var väldigt stabilt idag, menar Vikström.
Tränaren lyfter fram duon Daniel Magnusson och Andreas Jensen, som varvade poäng med mycket speltid. Extra glädjande var att målvakten Wiktor Jonasson fortsatte att imponera med en hållen nolla. Segern var väldigt viktig för GSK, då Vikströms mannar nu bara är två poäng bakom den andraplats som innebär avancemang.
– Det här är en kanonmatch rakt igenom av oss, trots ett stort manfall. Nu lever vi inför helgens matcher!
Matchfakta Hällefors-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 0-4 (0-2, 0-2, 0-0)
Skott: 28-35
Mål GSK: 0-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson), 0-2 Daniel Magnusson (A Persson), 0-3 Michael Carlsson (P Persson), 0-4 Marcus Sjö (Jensen, Sand)
Tabellen från SweHockey:

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.