Ett pressat Guldsmedshytte SK tog chansen att haka på i toppstriden. Borta mot Hällefors stod laget för en mycket stabil insats och vann med 0-4. Det gör att GSK inför helgens slutomgångar har fortsatt hopp om avancemang.
Lyckan i playoff-serien ser ut att vända för Guldsmedshytte SK. Efter premiärförlusten har laget nu två raka vinster. Den senaste kom på tisdagskvällen, då ett pressat GSK åkte till Hällefors och körde över tabelltvåan.
Redan efter två och en halv minut öppnade Rasmus Ohlsson Fromell målskyttet. Förarbetet gjordes av Daniel Magnusson, som bara någon minut senare ökade på till 0-2. Ledningen stod sig perioden ut och GSK hade gjort sig värda den med ett vasst anfallsspel.
– Inför andra så påpekade vi att Hällefors nog skulle komma ut bättre. Men vi fortsatte att spela lika bra. Vi tryckte ner Hällefors under långa stunder och hade bud på flera mål framåt, berättar Benny Vikström.
För trots att Hällefors kom ut med en stor desperation kunde GSK stå emot. Faktum var att gästerna rentav dominerade mittenakten, med hela 16 skott på mål. Laget fick även utdelning för pressen och Michael Carlsson och Marcus Sjö dubblade ledningen till 0-4.
Två poäng bakom andraplatsen
I slutperioden var det sedan aldrig någon fara för segern. GSK spelade behärskat av återstående speltid och några fler mål gjordes inte. Därmed skrevs slutsifforna till hela 0-4, ett riktigt styrkebesked med tanke på att Hällefors inför matchen placerade sig som tabelltvåa.
– Ja, det var väldigt stabilt idag, menar Vikström.
Tränaren lyfter fram duon Daniel Magnusson och Andreas Jensen, som varvade poäng med mycket speltid. Extra glädjande var att målvakten Wiktor Jonasson fortsatte att imponera med en hållen nolla. Segern var väldigt viktig för GSK, då Vikströms mannar nu bara är två poäng bakom den andraplats som innebär avancemang.
– Det här är en kanonmatch rakt igenom av oss, trots ett stort manfall. Nu lever vi inför helgens matcher!
Matchfakta Hällefors-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 0-4 (0-2, 0-2, 0-0)
Skott: 28-35
Mål GSK: 0-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson), 0-2 Daniel Magnusson (A Persson), 0-3 Michael Carlsson (P Persson), 0-4 Marcus Sjö (Jensen, Sand)
Tabellen från SweHockey:

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.