Säsongens första poäng kom på fredagen för Guldsmedshytte SK. Laget gick dock mållöst av hemmamötet med Hällefors, som inte heller hade någon lycka med målskyttet. Det krävdes straffar innan gästerna slutligen kunde avgöra och ta hem segern via 0-1.
Det hör inte till vanligheterna att hockeymatcher slutar mållöst. Så var dock fallet på fredagskvällen när Gulsmedshytte SK tog emot Hällefors i säsongens andra omgång av division 3. Publiken i Råsshallen fick tålmodigt vänta på det första nätrasslet.
Efter en inledande period där lagen tillsammans bara förmådde att avfyra fjorton skott var ställningen 0-0. Inte heller blev det något målfirande i mittperioden, även om offensiven blev något skarpare. Och som inte det räckte förflöt även slutakten utan några att någon lyckades få hål på målvakterna.
– Det kändes rättvist med ett kryss efter 60 minuters spel. Marcus Persson var riktigt bra i målet och stack ut klart i vårat lag, berömmer Benny Vikström.
Med en förlängning och fyra man i vardera lag framför sig skulle ytorna bli större. Det hjälpte dock inte lagen, som avverkade ytterligare en mållös period och därmed tog matchen vidare till straffar. Där blev det fart på målskyttet. Rasmus Ohlsson Fromell satte sin straff för GSK och Hällefors smällde dit alla tre, vilket innebar slutresultatet 0-1 och segern till gästerna.
”Övertygade om att det kommer släppa”
Förlusten var GSK:s andra raka i säsongsupptakten. Positivt var dock att laget fick med sig en poäng, något som innebär att man lägger vantarna på niondeplatsen i tabellen. Nederlaget i premiären är lagt till handlingarna och prestationen mot Hällefors lovade gott.
– Vi gör en betydligt bättre insats totalt sett nu än förra veckan. Men vi kommer ut lite för dåligt, så jag är missnöjd med våra första tio minuter, summerar Vikström.
GSK-tränaren kan nu blicka fram emot en ny fight nästkommande fredag. Laget rullar då till Skultuna, för att drabba samman med serietrean. Förhoppningen nu är att förlustsviten ska bli kortvarig och Vikström är inte oroad över den väntat jobbiga starten.
– Vi har mycket kvar att jobba på. Det kuggar helt enkelt inte riktigt än. Men vi krigar på och är övertygade om att det kommer släppa med tiden.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hällefors:
Resultat: 0-1 str (0-0, 0-0, 0-0, 0-0, 0-1)
Skott: 24-30
Publik: 80
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.