Säsongens första poäng kom på fredagen för Guldsmedshytte SK. Laget gick dock mållöst av hemmamötet med Hällefors, som inte heller hade någon lycka med målskyttet. Det krävdes straffar innan gästerna slutligen kunde avgöra och ta hem segern via 0-1.
Det hör inte till vanligheterna att hockeymatcher slutar mållöst. Så var dock fallet på fredagskvällen när Gulsmedshytte SK tog emot Hällefors i säsongens andra omgång av division 3. Publiken i Råsshallen fick tålmodigt vänta på det första nätrasslet.
Efter en inledande period där lagen tillsammans bara förmådde att avfyra fjorton skott var ställningen 0-0. Inte heller blev det något målfirande i mittperioden, även om offensiven blev något skarpare. Och som inte det räckte förflöt även slutakten utan några att någon lyckades få hål på målvakterna.
– Det kändes rättvist med ett kryss efter 60 minuters spel. Marcus Persson var riktigt bra i målet och stack ut klart i vårat lag, berömmer Benny Vikström.
Med en förlängning och fyra man i vardera lag framför sig skulle ytorna bli större. Det hjälpte dock inte lagen, som avverkade ytterligare en mållös period och därmed tog matchen vidare till straffar. Där blev det fart på målskyttet. Rasmus Ohlsson Fromell satte sin straff för GSK och Hällefors smällde dit alla tre, vilket innebar slutresultatet 0-1 och segern till gästerna.
”Övertygade om att det kommer släppa”
Förlusten var GSK:s andra raka i säsongsupptakten. Positivt var dock att laget fick med sig en poäng, något som innebär att man lägger vantarna på niondeplatsen i tabellen. Nederlaget i premiären är lagt till handlingarna och prestationen mot Hällefors lovade gott.
– Vi gör en betydligt bättre insats totalt sett nu än förra veckan. Men vi kommer ut lite för dåligt, så jag är missnöjd med våra första tio minuter, summerar Vikström.
GSK-tränaren kan nu blicka fram emot en ny fight nästkommande fredag. Laget rullar då till Skultuna, för att drabba samman med serietrean. Förhoppningen nu är att förlustsviten ska bli kortvarig och Vikström är inte oroad över den väntat jobbiga starten.
– Vi har mycket kvar att jobba på. Det kuggar helt enkelt inte riktigt än. Men vi krigar på och är övertygade om att det kommer släppa med tiden.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hällefors:
Resultat: 0-1 str (0-0, 0-0, 0-0, 0-0, 0-1)
Skott: 24-30
Publik: 80
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.