Den knackiga säsongsstarten är nu ett minne blott för Guldsmedshytte SK. På fredagen tog laget sin tredje raka seger, då HC Örnen slogs tillbaka med 5-3. Stora matchvinnare i GSK blev Patrik Larshans med sina fyra mål och Marcus Persson med 50 räddningar.
Säsongen fick knappast någon flygande start för Guldsmedshytte SK. Laget föll i sina tre inledande matcher, med en skörd på endast en poäng. Men därefter har det verkligen lossnat för GSK.
På fredagen kom även lagets tredje raka seger, men det krävdes mycket slit borta mot HC Örnen. Mötet i Trängens Ishall inleddes med att hemmalaget tog en tidig ledning och GSK fick arbeta i uppförsbacke. Den backen slätades dock snabbt ut, då Patrik Larshans kvitterade med fem minuter på klockan.
– Vi öppnade matchen lite segt och är inte riktigt på plats första tio. Sen blir det lite bättre, men perioden präglas av utvisningar åt båda håll, sammanfattar Benny Vikström den inledande perioden.
Avgjorde med fyra mål
Lagen gick även till periodvila med ställningen 1-1. Till den andra akten klev sedan GSK ut och smällde in 1-2 efter bara arton sekunder. Målskytt var än en gång Patrik Larshans och han nöjde sig inte där, utan fullbordade fyra minuter senare sitt hattrick.
Ledningen var dock kraftigt missvisande sett till skottstatistisken. Under mittperioden avfyrade HC Örnen hela 24 skott mot GSK-kassen. Men tack vare en storspelande Marcus Persson tog laget med sig en 2-3-ledning i slutperioden, något Vikström var mycket nöjd över.
– I andra får vi kriga på som satan och går på lite folk. Vi blir tillbakatryckta ganska så ordentligt, men skapar samtidigt otroligt många lägen.
Bland de lägen tränaren nämner fanns fyra frilägen. Inget av dem resulterade i något mål. Istället kunde Örnen kvitterade halvvägs in i slutperioden, ett hårt slag för GSK.
– Vi fruktade att vi skulle vika ner oss då. Men vi finner ny styrka i laget, säger Vikström.
För när det krävdes som mest klev Patrik Larshans återigen fram. Med sitt fjärde mål återgav han GSK ledningen, en ledning man sedan behöll ända in i slutminuten. Där kunde Jens Hedblad avgöra i öppen kasse och fastställa slutresultatet 3-5.
”Han gör en helt makalös match”
– Vi spelade på väldigt lite folk hela matchen och många ganska otränade backar haha. Men vi krigar på något enormt ändå till slutet! Jag har aldrig sett så mycket hjärta, det var helt fantastiskt, berömmer Vikström.
Tränaren är full av lovord över sitt tappert kämpande lag. GSK har nu verkligen fått fart på säsongen och segern över Örnen var lagets tredje raka fullpoängare, vilket innebär en färsk sjätteplats. Stor anledning till det var målvakten Marcus Persson som svarade för osannolika 50 räddningar.
– Han gör en helt makalös match. Sen tycker jag att hela laget ska berömmas, men extra mycket cred så klart till Patrik Larshans för hans fyra mål.
Matchfakta HC Örnen-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 3-5 (1-1, 1-2, 1-2)
Publik: 93
Skott: 53-25
Mål GSK: 1-1 Patrik Larshans, 1-2 Patrik Larshans, 1-3 Patrik Larshans (Jensen), 3-4 Patrik Larshans (R Ohlsson Fromell, 3-5 Jens Hedblad
Tabellen från SweHockey:

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.