Efter tre inledande nederlag kunde Guldsmedshytte SK ta säsongens första seger på fredagen. I derbyt mot Nora kunde GSK fullständigt pulvrisera gästerna. Publiken i Råsshallen fick se sitt lag smälla in åtta mål i slutperioden, i vad som slutade med en 14-1-kross.
Säsongen i division 3 V/Ö B hade inletts knackigt för Guldsmedshytte SK. Lagets försäsong hade varit väldigt sönderryckt, något som gjorde att man hade svårt i de inledande matcherna. När laget på fredagskvällen gick in på Råsshallens is för derby mot Nora gjorde man det med tre raka förluster och endast en poäng.
Men det var något som det blev stor ändring på. GSK öppnade matchen stabilt, men utdelningen fick dröja mot ett Nora som inlett säsongen med två vinster och lika många förluster. Med exakt tio minuter på klockan satte dock Max Wigerskog ledningsmålet för GSK. Det var bara början på både hans och lagets målskytte.
För i periodens slutskede höll sig forwarden framme igen och utökade ledningen. GSK kunde därmed gå till periodvila med ledning 2-0, trots ett ganska avvaktande spel.
– Vi startade matchen ganska stelt och nervöst. Det var en lite hafsig första period tycker jag, men vi är ändå bättre och gör därför två mål, förklarar Benny Vikström i efterhand.
8-0 mål i slutperioden
I mittperioden fick dock GSK-tränaren se det lossna ordenligt för sitt lag. Men innan det hann Nora med att skicka in en reducering till 3-1, ett mål som dock skulle visa sig obetydligt. För med tre mål inom loppet av exakt fem minuter skaffade sig GSK ett 6-1-övertag inför slutakten.
– I andra släpper det mer för oss och spelet börjar att sätta sig. Samtidigt börjar Nora att tröttna lite och vi rinner iväg målmässigt, menar Vikström.
– Sen i sista perioden är det bara ett lag på banan. Vi kan spela ut och börjar hitta rätt i åkvägar och passningsspel. Vi dominerar perioden väldigt stort.
Ja, slutperioden blev nämligen ett enda stort målfyrverkeri för hemmalaget. Med 20 skott på mål tryckte man tillbaka ett redan slaget Nora totalt. Rasmus Ohlsson Fromell öppnade och stängde GSK:s målskytte i den period som laget vann med förkrossande 8-0.
”Märkts att vi får självförtroende”
Den tredje periodens målfest kunde leda GSK till en minst sagt säker seger. Med slutresultatet 14-1 kunde laget kvittera ut sin första trepoängare för säsongen.
Bland de alla målskyttarna återfanns bland annat Max Wigerskog, som stod för ett hattrick och två assist. Även Andreas Jensen hade en fin kväll och låg bakom sex av målen med sina assist. Benny Vikström passar även på att lyfta fram backtrion Andreas Arvidsson, Alexander Persson och Pontus Sand.
– Det här var en viktig seger för oss. Det märks att vi får självförtroende. Vi börjar att hitta ett spel som lovar got och handlederna är inte stela som järnrör längre haha.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Nora:
Resultat: 14-1 (2-0, 4-1, 8-0)
Skott: 46-22
Publik: 182
Mål GSK: 1-0 Max Wigerskog (Andersson, Sand), 2-0 Max Wigerskog (Magnusson, R Ohlsson Fromell), 3-0 Michael Carlsson (Larshans), 4-1 Jimmie Gustavsson (Jensen, Arvidsson), 5-1 Henrik Andersson (Wigerskog, Sand), 6-1 Michael Carlsson (Jensen, Larshans), 7-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Jensen), 8-1 Alexander Persson (Jensen, F Persson), 9-1 Max Wigerskog (Magnusson, Arvidsson), 10-1 Patrik Larshans (E Ohlsson Fromell, Hedblad), 11-1 Jimmie Gustavsson (Sand, Jensen), 12-1 Jens Hedblad (Carlsson, Jensen), 13-1 Daniel Magnusson (Wigerskog), 14-1 Rasmus Ohlsson Fromell (Magnusson)
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.