Guldsmedshytte SK körde över HC Örnen fullständigt på fredagskvällen. Mötet i Trängens Ishall slutade med de smått sanslösa siffrorna 4-18, där GSK hade 1-8 redan efter den första perioden. Segern gjorde att laget förankrade sin plats ovanför strecket.
Det bjöds på allt annat än fredagsdramatik när HC Örnen tog emot Guldsmedshytte SK i Trängens Ishall. Redan efter femton minuter var ställningen 0-5, men det var bara början. Efter den första perioden hade GSK en 1-8-ledning och matchen var självklart avgjord redan där. Det slutade hela 4-18 till GSK, i en match där HC Örnen bytte målvakt två gånger om och långa stunder hade förtvivlat svårt att komma ur egen zon.
– Vi var lite så där inför. Vi har lite skador och sjuka, så vi var lite oroliga faktiskt, erkänner Benny Vikström efter den enorma segern.
GSK-tränaren är belåten med segern, som innebar den sjätte för säsongen. Efter en fin inledning på hösten har GSK dock haft ett par tyngre matcher, något som gjort att laget halkat lite efter topplagen. Benny konstaterar att segern var viktig och berättar vad han tycker har legat till grund för tappet.
– Det här var ett steg i rätt riktning. Vi har varit lite bekväma, trott att vi varit bättre än vad vi är. Slarvat lite i allt ifrån hemjobb till att tappa puckar på fel ställen. Serien är mycket bättre än vad den har varit på många år, så vi har blivit straffade direkt.
Mot Örnen fick laget nu chansen till en riktig målfest, något som gjorde att man befäste sin position ovanför strecket. Även om vinsten aldrig var hotad visade laget upp goda tendenser.
– Det är inställningen framförallt. Första perioden idag är riktigt bra, vi jobbar fast dem och sätter mycket puckar på mål. Sen slank det in mycket så det vart ju avgjort i första, menar Benny.
Nu väntar Hallsta borta nästa vecka, vilket blir lagets fjärde bortamatch på rad. Med den matchen i blickfånget hoppas Benny att ha några sjuka och skadade tillbaka innan laget därefter går mot julvila.
Matchfakta HC Örnen-Guldsmedshytte SK:
Resultat 4-18 (1-8, 2-5, 1-5)
Skott: 34-49
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.