I början av december kunde vi berätta att Lindesbergs kommun beslutat att återuppta arbetet med ombyggnaden av Kristinavägen. Preliminär byggstart sker våren 2010. Men under upphandlingsförfarandet som pågår fortfarande, har man ännu inte bestämt sig för hur själva utformningen skall vara – och då i synnerhet gällande hastighetsdämpande inslag som de hett debatterade guppen.
Så snart tjälen går ur marken är det tänkt att ombyggnaden skall fortsätta mellan korsningarna Skolgatan i norr till Prästgatan i söder. Klart är att det skall följa det nuvarande konceptet, men detaljerna kan komma att förändras. Även om det handlar om ”små detaljer” så har dessa fått stora följder: guppen. Det har talats om allt från skador på bilar till krossade rutor och spräckta husgrunder på fastigheter längs med vägen.
Någon gång under våren skall man ha kommit överens om hur Kristinavägens utformning blir. En av de engagerade är kommunalrådet Anders Larsson.
-Det gäller ju att hitta lösningar som ger trafikanter, cyklister och fotgängare lika goda förutsättningar att ta sig fram i centrum. Och det handlar därför mycket om säkerheten också. Jag är inte övertygad om att gupp är det bästa för att hålla nere hastigheten på gatan och därför pågår diskussioner nu om alternativa lösningar, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet understryker att begreppet gårdsgata inte är helt främmande. Han menar att den korta sträckan på Bytesgatan är ett utmärkt exempel.
-På en gårdsgata får man ett lugnare tempo eftersom fotgängare har företräde. Nu säger jag inte att det här förslaget är det bästa för just Kristinavägen, men det kan vara värt att tänka på nu när vi ändå står inför frågan om Kristinavägens framtid, förklarar han.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.