I början av december kunde vi berätta att Lindesbergs kommun beslutat att återuppta arbetet med ombyggnaden av Kristinavägen. Preliminär byggstart sker våren 2010. Men under upphandlingsförfarandet som pågår fortfarande, har man ännu inte bestämt sig för hur själva utformningen skall vara – och då i synnerhet gällande hastighetsdämpande inslag som de hett debatterade guppen.
Så snart tjälen går ur marken är det tänkt att ombyggnaden skall fortsätta mellan korsningarna Skolgatan i norr till Prästgatan i söder. Klart är att det skall följa det nuvarande konceptet, men detaljerna kan komma att förändras. Även om det handlar om ”små detaljer” så har dessa fått stora följder: guppen. Det har talats om allt från skador på bilar till krossade rutor och spräckta husgrunder på fastigheter längs med vägen.
Någon gång under våren skall man ha kommit överens om hur Kristinavägens utformning blir. En av de engagerade är kommunalrådet Anders Larsson.
-Det gäller ju att hitta lösningar som ger trafikanter, cyklister och fotgängare lika goda förutsättningar att ta sig fram i centrum. Och det handlar därför mycket om säkerheten också. Jag är inte övertygad om att gupp är det bästa för att hålla nere hastigheten på gatan och därför pågår diskussioner nu om alternativa lösningar, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet understryker att begreppet gårdsgata inte är helt främmande. Han menar att den korta sträckan på Bytesgatan är ett utmärkt exempel.
-På en gårdsgata får man ett lugnare tempo eftersom fotgängare har företräde. Nu säger jag inte att det här förslaget är det bästa för just Kristinavägen, men det kan vara värt att tänka på nu när vi ändå står inför frågan om Kristinavägens framtid, förklarar han.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.