I början av december kunde vi berätta att Lindesbergs kommun beslutat att återuppta arbetet med ombyggnaden av Kristinavägen. Preliminär byggstart sker våren 2010. Men under upphandlingsförfarandet som pågår fortfarande, har man ännu inte bestämt sig för hur själva utformningen skall vara – och då i synnerhet gällande hastighetsdämpande inslag som de hett debatterade guppen.
Så snart tjälen går ur marken är det tänkt att ombyggnaden skall fortsätta mellan korsningarna Skolgatan i norr till Prästgatan i söder. Klart är att det skall följa det nuvarande konceptet, men detaljerna kan komma att förändras. Även om det handlar om ”små detaljer” så har dessa fått stora följder: guppen. Det har talats om allt från skador på bilar till krossade rutor och spräckta husgrunder på fastigheter längs med vägen.
Någon gång under våren skall man ha kommit överens om hur Kristinavägens utformning blir. En av de engagerade är kommunalrådet Anders Larsson.
-Det gäller ju att hitta lösningar som ger trafikanter, cyklister och fotgängare lika goda förutsättningar att ta sig fram i centrum. Och det handlar därför mycket om säkerheten också. Jag är inte övertygad om att gupp är det bästa för att hålla nere hastigheten på gatan och därför pågår diskussioner nu om alternativa lösningar, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet understryker att begreppet gårdsgata inte är helt främmande. Han menar att den korta sträckan på Bytesgatan är ett utmärkt exempel.
-På en gårdsgata får man ett lugnare tempo eftersom fotgängare har företräde. Nu säger jag inte att det här förslaget är det bästa för just Kristinavägen, men det kan vara värt att tänka på nu när vi ändå står inför frågan om Kristinavägens framtid, förklarar han.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.