I början av december kunde vi berätta att Lindesbergs kommun beslutat att återuppta arbetet med ombyggnaden av Kristinavägen. Preliminär byggstart sker våren 2010. Men under upphandlingsförfarandet som pågår fortfarande, har man ännu inte bestämt sig för hur själva utformningen skall vara – och då i synnerhet gällande hastighetsdämpande inslag som de hett debatterade guppen.
Så snart tjälen går ur marken är det tänkt att ombyggnaden skall fortsätta mellan korsningarna Skolgatan i norr till Prästgatan i söder. Klart är att det skall följa det nuvarande konceptet, men detaljerna kan komma att förändras. Även om det handlar om ”små detaljer” så har dessa fått stora följder: guppen. Det har talats om allt från skador på bilar till krossade rutor och spräckta husgrunder på fastigheter längs med vägen.
Någon gång under våren skall man ha kommit överens om hur Kristinavägens utformning blir. En av de engagerade är kommunalrådet Anders Larsson.
-Det gäller ju att hitta lösningar som ger trafikanter, cyklister och fotgängare lika goda förutsättningar att ta sig fram i centrum. Och det handlar därför mycket om säkerheten också. Jag är inte övertygad om att gupp är det bästa för att hålla nere hastigheten på gatan och därför pågår diskussioner nu om alternativa lösningar, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet understryker att begreppet gårdsgata inte är helt främmande. Han menar att den korta sträckan på Bytesgatan är ett utmärkt exempel.
-På en gårdsgata får man ett lugnare tempo eftersom fotgängare har företräde. Nu säger jag inte att det här förslaget är det bästa för just Kristinavägen, men det kan vara värt att tänka på nu när vi ändå står inför frågan om Kristinavägens framtid, förklarar han.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.