Helgen som gick innebar startskottet för den nya säsongen för LIF Lindesbergs ungdomar. Klubben tillbringade tre dagar på västkusten, där åtta deltagande lag ställdes mot tufft motstånd i Göteborg Cup. Vid sidan av handbollen hann ungdomarna även med besök på Liseberg.
Under den helg som gick reste LIF Lindesberg med åtta av sina ungdomslag till Göteborg. Stora och prestigefyllda Göteborg Cup stod på schemat, en turnering som lockar till sig de allra bästa lagen. Bland motståndarna fanns därför lag som Sävehof, Aranäs, Kristianstad och Redbergslid. LIF ställde upp med sina lag födda 2000-05 och sammanlagt fanns fyra pojk- och fyra flicklag på plats på västkusten.
– Vanligtvis möter vi mest de lokala lagen och den längsta bortaresan är till Norrköping. Därför är det ibland bra att komma iväg och spela mot lag från de större städerna. Det är kul att kunna se vart vi står, vad kan vi lära oss och vad kan vi ta med oss hem?, frågar sig LIF:s ungdomskoordinator Erik Wallin och fortsätter.
– Det blir kanske inte lika många vinster som när vi exempelvis spelar Järnvägen Cup. Men jag är övertygad om att det är nyttigt att ibland resa längre bort och ställas mot tuffare motstånd.
Att det var en svår uppgift som väntade i Göteborg Cup visade sig även. För LIF:s B-flickor blev det en slutspelsvinst innan det tog stopp mot Lugi, samtidigt som A-flickorna imponerade med dubbla segrar och uttåg mot vinnaren av B-slutspelet. Två andra gäng som stod för en fin cupinsats var pojkarna födda 05 samt A-pojkarna, som delades upp i två lag.
– A-pojkarna gjorde det helt okej med sina två lag och vann varsin match i gruppspelet. Men det blir tungt när man har få avbytare, förklarar Wallin.
”Spela handboll och gå på Liseberg – rena drömmen”
De två turneringsdagarna var alltså präglade av handboll, med matcher spridda över hela Göteborg. Men efter att ha spelat färdigt för dagen samlade LIF sina trupper och besökte Liseberg. Just kombinationen av idrott och gemenskap är viktig menar Erik Wallin, som tror cuphelgen var en stor upplevelse.
– Jättehäftig resa! Jag kan tänka mig att de yngsta som aldrig varit iväg tyckte att det var hur kul som helst. Att få komma iväg, spela handboll och kunna gå på Liseberg är ju rena drömmen.
Efter sin medverkan i Göteborg Cup har ungdomslagen återvänt till Lindesberg för träning. Seriestarten närmar sig med stormsteg för LIF, som denna säsong ställer upp med sammanlagt 19 lag från elitnivå och nedåt. På ungdomssidan ser det i vanlig ordning lovande ut med många talangfulla grupper och Erik Wallin längtar efter avkast.
– Det blir spännande, jag tror på en bra säsong för många av våra lag. Vi har fått in både nya A-pojkar och A-flickor till handbollsgymnasiet och det är alltid intressant att se hur snabbt de hittar rätt i LIF.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.