Juli är här och med den även fotbollens sommaruppehåll. För de lokala lagen har våren bjudit på både vinster, förluster och målkalas. Inför omstarten kommer jag att ta halvtidspulsen på kvartetten och näst på tur står GSBK.
Inför den här säsongen fick division 6 ett nytt lokalt inslag. Guldsmedshyttan/Stråssa BK, vanligtvis förkortat som GSBK, erbjöds en gratisplats sedan lag droppat av och tackade ja till att ta steget upp. Livet i sexan har som väntat varit tufft att ställa om till och när våren nu är till ända är GSBK fast i botten. Med två inspelade poäng har man hand om den åttonde och sista platsen i serien.
– Fotbollsmässigt har det väl inte gått så bra för oss. Vi har gjort några bra matcher, men vi är inte nöjda, summerar tränaren Christer Olsson.
Allt har dock inte varit ett spelmässigt mörker för GSBK. Faktum är att laget trots sin tabellplacering stått upp väl mot merparten av motstånden. I premiären föll man bland annat med knappa 3-2 mot Fellingsbro och i matchen efter krigade man till sig 2-2 mot Axberg, två prestationer som Olsson gärna sett att man förvaltat bättre.
För när man sedan började att möta topplagen vek resultaten nedåt. Några större kollapser har det sällan handlat om, men 7-0-nederlaget mot Nora BK sved säkerligen rejält. Defensiven har varit lagets akilleshäl och Christer Olsson är rak i sina analyser.
– Vi har inte en tillräckligt bra trupp för att spela i division 6 just nu. Men nog tycker jag väl att vi skulle ha haft några fler poäng, så är det ju alltid. Det är ju så att vi inte räcker till, det är bara att konstatera det.
Löper liten risk att åka ur
Sett till den egna truppen är tränaren dock stolt. Olsson menar att hans spelare gjort vad de har mäktat med och man har även lyckats att sätta både ett och annat avtryck i seriespelet. Allra främst kanske i vårsäsongens sista match, där ett sent straffmål signerat Hasan Agrali gav 1-1 mot Fellingsbro.
Med det krysset i ryggen laddar GSBK om för de matcher som komma skall. Serien startar om på nytt den 8:e augusti, där nästjumbon Axberg väntar i en viktig match. En annan match som kittlar lite extra under hösten är givetvis bortaderbyt mot IFK Lindesberg.
– Nu har vi kört halva säsongen, så vi vet vad som gäller. Nu utgår vi ifrån det inför hösten, slår Christer Olsson fast.
GSBK kliver visserligen in till säsongens andra halva som ett bottenlag, men oavsett slutplacering är man i relativt trygga händer. Då både FK Santos och Hällefors dragit sig ur serien vill det nämligen mycket till för att man ska riskera att åka ur. Trots det är Christer Olsson inställd på en fortsatt tuff division 6-resa för hans lag.
– Men det här är roligt! Vi ville köra den här säsongen i sexan och se och lära oss av det. Det är en mycket roligare fotboll och det märks att alla tycker det.
Tabellen från Svensk Fotboll:

Topp 3 interna skytteligan:
1) Hasan Agrali, Pontus Hast – 2 mål
3) Anton Norberg, Bobby Lindberg Stéen, Daniel Olsson Fromell, Isak Strand, Mathias Olsson, Patrik Storholt – 1 mål
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.