Hasan Agrali öppnar italiensk restaurang i före detta Restaurang Palmas.

Han satsar på pizza och pasta på italienskt vis

Det som en gång var Restaurang Palmas är idag nedrivet och redo att kastas i närmaste container. Nu totalrenoveras nämligen lokalerna under ledning av Hasan Agrali, som tog över restaurangen strax före jul. Och om bara några veckor öppnas den nya restaurangen under namnet ”IL SALUTE”.

Annons

Som 23-åring startade Hasan Agrali den grekiska kolgrillen Gencos. Den idag 27-årige Hasan är nu i fas att öppna ytterligare en restaurang i Lindesberg – den här gången med italienska influenser.
– När jag bestämde mig för att ta över Palmas, var det inte bara för att öppna ytterligare en i raden av restauranger och enklare matställen. Mitt mål har hela tiden varit att skapa något nytt och annorlunda som inte funnits här tidigare, förklarar Hasan.

Han beskriver affärsidén som en kombination av olika nyanser ur branschen där restaurang, krog och nöjesupplevelser samsas under samma tak. Det primära är dock restaurangsatsningen och eftersom Hasan bygger verksamheten helt på det italienska köket, är det inte särskilt svårt att gissa vad som kommer att finnas på menyn.
– Pizza och pasta, svarar han och förtydligar att det inte rör sig om snabbmatspizza och torkad pasta.
– Pastan skall vara färsk och tillagad på rätt sätt. Det gäller också för pizzan, som alltså inte är samma sorts pizza som de flesta är vana att äta på en pizzeria, säger Hasan.

Samtidigt som Hasan beskriver den nya restaurangen som lite mer exklusiv, är han snabb med att tona ned sig lite och understryka restaurangens bredd, som är tänkt att stilla olika intressen.
– Vill man bara gå ut en stund mitt i veckan för att träffa folk, då skall man kunna göra det här i loungen. Likaså om man vill gå ut och äta en helt vanlig vardagskväll. Det är därför jag delar upp lokalen i en restaurangdel och en pub med lounge, säger han.

Restaurangen skall få en helt ny interiör som går i sten- och trämaterial.
Restaurangen skall få en helt ny interiör som går i sten- och trämaterial. Foto: Fredrik Norman

När LindeNytt inbjuds att titta på lokalerna, är det fortfarande svårt att se Hasans vision av det färdiga resultatet. Skrot och bråte om vartannat täcker golvytan.
Men trots det så ser Hasan det fullt möjligt att hålla premiären redan i nästa månad om inget oförutsett överraskar under arbetets gång.

– Det har varit mycket mer arbete än jag hade räknat med – och det är väldigt mycket kvar att göra, säger han och ser sig omkring.
– Men planen är ändå att premiären sker i februari månad. Innan dess kommer jag även ha hunnit med en inspirationsresa till Italien. Jag åker om drygt en vecka och är borta i tre dagar. Förhoppningsvis återvänder jag hem med en massa bra idéer att överföra till restaurangen, avslutar Hasan Agrali.

Publicerad 8 januari 2016 klockan 08:50

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
23 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-23

2026-06-09

2026-05-28

2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-10-23 15:57