Den Allsvenska premiären är bara en vecka bort för LIF Lindesberg. Men redan den här helgen har Christoffer Thor en viktig match att spela. LIF-talangen har fått chansen i A-laget på försäsongen, något han nu belönats för med en plats i det finländska ungdomslandslaget.
Igår samlades Finlands ungdomslandslag för pojkar födda 98-99. Med vid det finländska idrottscentret Solvalla finns Christoffer Thor, en 17-åring med Lindesberg som hemort. Christoffer har finskt påbrå på sin mors sida och nu väntar landslagsuppdrag i blåvit mundering.
– Ja, det ska bli roligt. Jag har varit där en gång tidigare, det var förra säsongen. Det var en trevlig upplevelse och de i laget är ganska sköna killar, säger Christoffer.
Beskedet om att han var uttagen kom för en månad sedan. Igår flög han på egen hand till grannlandet, där han anslöt till den övriga truppen. Några av spelarna har han stött på i matcher med LIF, men det är ingen som han har någon direkt kontakt med.
Väl på plats i finländska Solvalla väntar en klassisk landslagssamling, bestående av träning och match. Laget ställs under helgen mot Estland, ett motstånd som man haft tufft för tidigare år. Christoffer är riktigt laddad för fighten och ser fram emot två handbollsfyllda dagar.
– Det blir nog träning med ganska mycket boll och vi kör ungefär två-tre pass om dagen. Det är ett lite annorlunda spel i Finland, man har inte riktigt samma upplägg. Så det är roligt på det sättet att få komma iväg och testa på något nytt.
”Lite nervöst så klart”
Till vardags håller Christoffer till hemma i Bergslagen. 17-åringen är uppvuxen i Lindesberg och har spelat handboll i LIF sedan tio år tillbaka. Förra året fick han göra några enstaka träningar med A-laget, men denna försäsong har han verkligen fått chansen.
Christoffer har fått spela i flertalet av LIF:s träningsmatcher och visat upp ett imponerande spel. Att dubblera spel med juniorerna och A-laget bekommer honom inte. Själv pekar han ut snabbheten och avsluten som sina styrkor, något som passar bra på hans position som vänstersexa. Men han har inte alltid spelat på kanten.
– Jag spelade mest vänsternia innan jag kom upp på handbollsgymnasiet. Sen efter det har fått skola om mig till vänsterkanten, berättar Christoffer.
I det finländska ungdomslandslaget får han variera kanten med att gå som vänsternia. Men vart trivs han bäst med att spela?
– Själv tycker jag att nu har man vant sig vid vänsterkanten, så man tycker den är rolig. Men det är alltid roligt att kliva på niometer. Skillnaden är väl att det är lite tuffare på nio. På kanten kan det ofta hända att man blir stående och på nio är man alltid med i spelet.
Vart tränarna väljer att spela honom mot Estland återstår att se. Christoffer är glad över att få chansen i Finlands-tröjan och landslagsspelet känns givetvis speciellt.
– Lite nervöst är det så klart. Men man har känt på det tidigare, så det är inte så farligt egentligen.
Det här är Christoffer Thor:
Född: 24:e juli 1998
Position: Vänstersex/vänsternio
Klubbar: LIF Lindesberg
Aktuell med: Uttagen till Finlands ungdomslandslag som möter Estland denna helg.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.