Hannas intresse och arbete för miljön resulterade i butiken Gröna Garderoben. Foto: Camilla Lagerman

Hanna vill öka miljötänket med sin Gröna Garderob

Karriären tog henne till Jackson, Mississippi i USA, där hon bodde i närmare tre år. Men längtan efter den svenska naturen kombinerat med en växande miljömedvetenhet och klimatångest fick Hanna Johansson att återvända hem till Lindesberg igen. Hennes strävan efter att göra en insats för miljön resulterade i den nyöppnade butiken Gröna Garderoben, där gamla plagg får nya ägare och ett längre liv.
– Jag ville göra något mer för miljön, och jag tänkte om man samlar allt på ett ställe så kanske det bli lättare för folk att välja begagnat, säger Hanna.

När Hanna Johansson fick sitt första jobb på ABB i Ludvika kunde hon inte ana vilka dörrar det skulle öppna för henne. Några år senare fick hon chansen att arbeta som controller för ABB i Jackson, Mississippi, en chans hon genast tog.

– Jag flyttade dit 2016, och det var verkligen en otroligt rolig, lärorik och spännande tid, berättar Hanna.

Nästan tre år senare blev dock saknaden efter den svenska naturen så stor att tankarna på att flytta hem igen fick henne att fatta ett beslut.

– Det är inte samma tillgänglighet där, med farliga ormar och spindlar bland annat, och jag kände mig plötsligt så långt ifrån naturen. Livet i USA är på många sätt uppbyggt kring bilen, och det fanns inget riktigt miljötänk. Vi har så många bra saker i Sverige som vi tar för givet, säger Hanna.

Under våren 2019 sade hon farväl till livet i Jackson, och återvände hem till Sverige igen. Den här gången med ett stärkt intresse för miljön och en växande klimatångest.

– Redan för 10 år sedan började jag byta ut saker i mitt hem, läste på vad saker faktiskt innehåller, och kom fram till att jag inte vill ha en massa gifter på mig. Under min tid i USA hittade jag en butik som hette Orange peel, där man kunde lämna in saker som butiken sedan sålde åt en. Jag tyckte det var en otroligt smart idé! säger Hanna.

Även butikens inredning är begagnad och återbrukad. Foto: Camilla Lagerman

Inspirationen från den amerikanska butiken har nu resulterat i att Hanna har öppnat en alldeles egen second-handbutik, med samma upplägg som hon fastnade för i USA.

– Jag ville göra något mer för miljön, och jag tänkte om man samlar allt på ett ställe så kanske det bli lättare för folk att välja begagnat. För att tillverka 1 par jeans går det åt 11 000 liter vatten plus en massa kemikalier, då är det ju mycket bättre att köpa begagnat istället, och kläder är ju inte ens slitna idag.

Gröna Garderoben, som Hannas butik heter, tar emot både vuxen- och barnkläder som hon sedan går igenom och prissätter. Varje vara blir sedan kopplad till den personen som lämnat in dem, och de får sedan 40 procent när varan säljs.

Den 20 februari öppnade Hanna sin butik. Foto: Camilla Lagerman

– Kläderna hänger här i tre månader, och har de inte sålts under den tiden skänks de sedan till välgörenhet. Men min förhoppning är att få till en riktig textilåtervinning, där allt återanvänds. När jag var liten sydde min gammelmormor lapptäcken, dockkläder och kläder till mig av andra saker. Vi behöver bli bättre på att ta hand om det vi redan har.

Öppettiderna är idag varierande, då Hanna kombinerar butiken med sitt ekonomiarbete på Meritor, men förhoppningen är att kunna utöka så småningom.

– Responsen har varit helt fantastisk, folk är så himla positiva! Jag hoppas verkligen att det här kommer att fungera, och att jag kan anställa någon längre fram så butiken kan ha öppet längre, avslutar Hanna.

Gröna Garderoben hittar man på Kristinavägen 36 i Lindesberg. För öppettider, besök butikens instagram.

Publicerad 9 mars 2021 klockan 11:57

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-03-25

2026-03-13

2026-03-09

2026-03-09

2026-09-07 20:53